r Is Geraffineerd Lekker Geroolcte zalm en paling, kipfilet fume en nog veel meer gerookte produkten, ze heb- ben allemaal een ding gemeen: een heerlijke en bijzondere smaak. eesdelicatessen ENGELSE SANDWICHES Echt op z'n Engels, 's middags bij de thee: witte sandwiches belegd met gerookte vis, kip of ham. U snijdt de korstjes van het casinobrood en belegt de sneetjes met gerookte zalm, heilbot, paling, kiprollade of ham. Volgens de Engelsen mogen sandwiches met komkommer hierbij niet ontbreken. n het AH-assortiment zijn veel gerookte lekker- nijen te vinden. Gerookte rauwe ham, zalm, zalm- forel, heilbotfilet, paling en makreel. Ook is er gerookt ontbijtspek, rookvlees en rookworst, waarbij dat 'rook' als toevoegsel zo ingeburgerd is, dat we eigenlijk niet eens meer nadenken bij het bij zondere rookprocede dat het vlees ondergaat om z'n speci- fieke smaak en geur te krij- gen. Om te bewaren Het roken van vlees en vis is al een heel oude methode. Vroeger liingen de boeren ham, spek en worst op in de schouw of in het rookkanaal van de boerderij. Dat gebeur- de meestal in november, na de slacht. Dat kwam goed uit, want daarna was het meestal nodig dat er con stant een vuur brandde. Het vuur en de bijbehorende rook zorgden voor een van- zelfsprekend rookproces. Dat het vlees een mooi kleurtje kreeg en een lekker smaakje, was daarbij alleen maar mee- genomen. Het conserveren, zodat er een voorraad voor de winter was, was vroeger het belangrijkste. Roken voor de smaak Dat doel is inmiddels ingrij- pend veranderd. Het roken gebeurt nu industrieel en het conserveren is niet meer het belangrijkste. Het lekkere rooksmaakje is voor de meeste klanten de reden om gerookt vlees, vis of gevogelte te kopen. Hoe modern de tegenwoordige rokerijen ook zijn, aan het rookproces zelf is nauwelijks iets veranderd. Nog steeds gaat het erom dat de rook van een smeulend vuur ervoor zorgt dat vlees, vis en gevogelte een lekker smaakje krijgen. Het hele rookproces wordt door com puters gestuurd. Al naar gelang de hoeveelheid wor- den modeme rookkasten, rookkamers of rooktunnels gebruikt. Een constante tem- peratuur, rookdichtheid, luchtverplaatsing en lucht- vochtigheid zorgen voor een hoge kwaliteit van vis, vlees en gevogelte. Die kwaliteit blijft altijd gelijk. Houdbaarheid Gerookte vis, vlees of gevo gelte is niet langer houdbaar dan bijvoorbeeld gekookte soorten. Een aangebroken ver- pakking kunt u een dag bewa ren, goed afgesloten verpakt in plasticfolie in de koelkast. Maakt u voor een dineetje een lekker (voor)gerecht met gerookt vlees, vis of gevo gelte, noemt u het dan gerust 'fume'. Het lekkere rook smaakje blijft hetzelfde, maar het klinkt feestelijker. Even in de magnetron Gerookte vissoorten en ook kipfilet of -rollade maakt u in de magnetron in een handomdraai warm. Neem vlees of vis uit de verpakking en leg het in een afgedekte magnetronschaal. Stel de magnetron in op 600 Watt. Per 100 gram vlees of vis rekent u ca. 1 minuut. Zo is bijvoorbeeld een stukje ge rookte kipfilet van 400 gram in 4 minuten door en door warm. Wilt u vlees of vis in plakjes serveren? Dan is het makkelijk om eerst het nog koude vlees in plakjes te snij- den en dan te verwarmen. Nog meer gerookte DELICATESSEN Aan het AH-assortiment ge rookte vissoorten zijn sinds enige tijd twee delicatessen toegevoegd: AH Tonijnfilet (100 g, f 3,99) en AH Marlijn- filet (100 g,/ 5,95) ®.De tonijn en marlijn worden gerookt AllerHande 67

Allerhande | 1996 | | pagina 67