KEUKENGEHEIMEN Precies op Maat Minder Vet Gebakken Aromatische Azijn Een van de vele azijnsoorten is bal- samicoazijn (spreek uit: balsamico). Het ldinkt misschien wat vreemd, maar azijn is eigenlijk niets anders dan zuur geworden wijn. Azijn ont- staat uit wijn doordat azijnzuurbac- terien alcohol omzetten in azijn. Balsamicoazijn wordt bereid op basis van rode wijn. De smaak is heel aromatisch, omdat deze azijn op vat gerijpt is. Balsamicoazijn is vooral geschikt als smaakmaker over uw salades en in al uw dres sings. Zelfs in combinatie met fruit doet deze azijn het heel goed. Proef het in het nagerecht 'Kiwi en peer met balsamicodressing' (zie blad- zijde 77). AH heeft balsamicoazijn van het merk Grand'Italia en in sommige winkels is deze azijnsoort ook verkrijgbaar van de merken Epi- fine en Monari. Een rubriek vol ideeen en tips voor alle gemak in de keuken. BLANKE UIEN Uien bevatten van nature een heel klein beetje suiker dat tijdens het bakken gaat karamelliseren. Hierdoor worden de uien bruin. Wilt u mooie blanke uien voor bijvoorbeeld soep, kook ze dan eerst in een laagje water. De zuren die bij het koken vrijkomen uit de uien houden ze mooi blank. Vaak wordt bij een recept aangegeven dat u bijvoorbeeld 1 eetlepel bloem, 12 eetlepel sui ker of 1 theelepel citroensap nodig hebt. Deze maat is tamelijk variabel. Niet iedereen heeft immers dezelfde maat lepels. Om pre cies de juiste hoeveelheid af te meten zijn handige maatlepelsets te koop. Deze maat- lepelsets bestaan meestal uit vier verschil- lende lepeltjes waarop staat aangegeven wat de inhoud is: in ieder geval 1 2 en 1 theelepel en 1 2 en 1 eetlepel. Aan sommige uitgebreide sets zijn nog andere maten toegevoegd. Maatlepelsets zijn verkrijgbaar bij kookwin- kels en beter gesorteerde huishoudelijke- artikelenzaken. Vlees bakt u in boter, margarine of olie of een combinatie hiervan. Om te voorkomen dat het vlees tijdens het bakken extra veel vet opneemt, is het belangrijk dat u de boter of olie goed verhit voordat u het vlees in de pan doet. Wacht bij boter tot het schuim eraf is en bij olie tot ze begint te dampen en voeg dan het vlees toe. Voor sommige vleessoorten, zoais (braad)worstjes, spek, bacon en half-om- half gehakt, heeft u helemaal geen extra vet nodig om ze te bakken. Leg het vlees in een koekepan en verwarm de pan heel langzaam op laag vuur. Door deze langzame verwar- ming schroeit het vlees niet direct dicht. maar loopt een deel van het vet eruit. Als er voldoende vet uit het vlees gelopen is, zet u het vuur hoger en bakt u het vlees gaar zoals u dat gewend bent. Op deze manier bakt het vlees in z'n eigen vet gaar. lillniie AllerHande 59

Allerhande | 1996 | | pagina 59