Het 'Goed-Gevoee-Gewicht' Bij tijd en wijle hebben we allemaal weleens het idee dat een paar kilo's minder niet zou misstaan. Echter, eten is gewoon lekker en dus wil je op een snelle manier resultaat boeken. Of dat zo verstandig is, valt te bezien. Vaak heeft snel afvallen namelijk tot gevolg dat de kilo's er net zo vlug weer aanzitten: het bekende jojo-effect. Beter is het geleidelijk aan en op een verstan- dige manier je eetgewoontes aan te passen. Maar, hoe doe je dat? et goede gewicht is een stabiel ge wicht, ook als dat een paar kilo te veel is. Natuurlijk moet het gewicht wel 'gezond' zijn. Orn daarachter te komen kunt u gebruik maken van de tabel hele- maal rechts op bladzijde 47. Als de lijn in deze tabel uit- komt in het groene vlak, is uw gewicht gezond. Dat geeft u wellicht een goed gevoel, omdat u dan zeker weet dat dit bij u past en gezond is. NADENKEN OVER WAT U EET Afvallen betekent niets anders dan verandering van eetgewoonte en meer bewe- gen. En nadenken over wat u eet. Want als u dat weet kunt u geleidelijk afvallen. Van vrijwel elk produkt zijn wel minder vette varianten ver- krijgbaar. Smeer uw boter- hammen bijvoorbeeld met halvarine in plaats van mar garine, of als u roomboter erg lekker vindt, probeer dan eens halvaboter. En wilt u graag jus bij de aardappels, laat deze dan eerst afkoelen en schep dan het bovenste laagje (vet) eraf. Zo houdt u een magere en toch smake- lijke jus over. Geen maaltijden overslaan Verantwoord eten betekent ook: regelmatig eten. Het overslaan van het ontbijt bij voorbeeld is niet echt ver standig, omdat u op een gegeven moment toch trek kunt krijgen en sneller naar een tussendoortje grijpt, zoals een reep chocolade of een koek. Ook regelmatig sporten is gezond. Door meer te bewegen kunt u zich fitter voelen en bent u zich meer bewust van uw lichaam. Afvallen hoeft niet moeilijk te zijn. Minder vette alternatieven en niet te veel tussendoortjes, regelmatig eten en bewegen, het komt het lichaamsgewicht alle maal ten goede. Calorieen Calorieen vormen de brand- stof van het lichaam. Een teveel daarvan wordt omge- zet in vet. Suiker bijvoor beeld levert calorieen, zonder dat het voor het lichaam belangrijke voe- dingsstoffen bevat. Suiker in de koffie of thee bijvoorbeeld heeft alleen calorische waarde: het levert zoge- naamde 'lege' calorieen op. Als u wilt afvallen kunt u dus beter koffie met zoetstof in plaats van suiker drinken en datzelfde geldt voor een lightvariant van een fris- drank. VOCHT IS NODIG Een mens bestaat voor 64% uit vocht. Minder vocht gebruiken zou gewichtsver- lies kunnen betekenen. En minder zout (dat water opneemt) net zo. Toch is dat maar gedeeltelijk waar. Min der vocht houdt minder kilo's in, maar het is noodza- kelijk vet te verliezen. Ook al omdat het lichaam veel vocht nodig heeft om goed te functioneren. Sterker nog: juist tijdens het vermageren is voldoende drinken (ca. 112 tot 2 liter vocht per dag) belangrijk omdat het lichaam extra afbraakstoffen moet afvoeren. 46 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 46