KEUKENGEHEIMEN 1 Q Kokosmelk Kunt U Ook Zelf Maken Prettig 'Wokken' Zo Geleerd: Eten met Stokjes Een rubriek vol ideeen en tips voor alle gemak in de keuken. VERS OF GEDROOGD? Als in een recept verse kruiden worden gebruikt, kunt u deze ook vervangen door gedroogde kruiden. I Takje verse kruiden staat gelijk aan I theelepel gedroogde kruiden. Het vocht in een kokosnoot is, zoals meestal gedacht wordt, geen kokosmelk maar kokoswater. Kokosmelk wordt verkregen uit gemalen of geraspt vruchtvlees van de kokosnoot en het kokoswa ter. U kunt kokosmelk (san- ten) heel makkelijk zelf maken. Meng voor ca. 4 dl kokosmelk 5 dl heet (maar niet kokend) water met 250 g gemalen kokos (zakje a 125 g, AH) en laat dit ca. 30 minu- ten weken. Druk de massa boven een kom door een zeef, zodat al het sap uit de kokos vrijkomt. De melk wordt bijvoorbeeld gebruikt in curry's en stoofschotels. U kunt er ook groenten in sto- ven. Deze melk kunt u tevens (bijna) kant-en-klaar kopen, u hoeft dan alleen nog maar water toe te voegen. In veel oosterse landen wordt met stokjes gegeten. Geef uw (zelfgemaakte) oosterse maaltijd een extra oosters tintje en eet het niet met bestek, maar met stokjes. Het lijkt heel moei- lijk, maar dat valt mee. 1. Het eerste stokje klemt u tussen uw duim en wijsvinger, terwijl u het onderste deel ervan ondersteunt met uw ring- vinger. Dit stokje houdt u constant zo vast, u beweegt het niet. 2. Het tweede stokje plaatst u weer tussen uw duim en wijs vinger, net alsof u een potlood vasthoudt. 3. Dit tweede stokje beweegt u door uw wijsvinger te buigen. Het is even oefenen, maar dan kunt u zelfs de kleinste rijstkor- rel met stokjes oppaklcen. De Chinese wok, nauw ver- want aan de Indonesische wadjan, heeft bij steeds meer Nederlanders een vast plekje in de keuken verworven. De wok wordt het meest ge bruikt om in te roerbakken. Kleine reepjes of stukjes groente en vlees worden al omscheppend kort gebakken in een laagje olie. Hierdoor neemt het vlees weinig vet op en blijft de groente lekker knapperig en heel puur van smaak. De wok kan ook ge bruikt worden om in te sto- ven. U hebt dan wel een goed sluitende deksel nodig. In een wok kunt u ook heel goed ffituren. Vul de wok met (plantaardige) olie; hoe- veel u nodig hebt hangt af van hetgeen u wilt frituren. Verder gaat u net zo te werk als bij 'gewoon' frituren in een frituurpan. De wok is ook geschikt om soep in te bereiden, zeker als u de groente of het vlees eerst wilt bakken waaraan u vervolgens de soep of bouillon toevoegt. AllerHande 51

Allerhande | 1996 | | pagina 51