Groente Oosters Gestoomde groenten zyn lekker licht en puur Op de volgende bladzijden ziet u er drie smakelijke voorbeelden van n de oosterse keuken worden groenten op veel ver- Ischillende manieren bereid, waarvan het voor ons bekende 'koken in water' slechts een manier is. Vaak worden groenten geroerbakt in plantaardige olie. Daarbij worden meestal kruiden, specerijen, ui en knoflook toegevoegd om het groentegerecht extra smaak te geven. Soms wordt na het roerbakken kokosmelk met water, bouillon of een ander kruidig vocht erbij geschonken om de groenten verder gaar te stoven. Een andere veel gebruikte methode is het smoren van groenten. Bij het smoren van groenten wordt heel weinig vocht gebruikt, vaak is aanhan- gend vocht na het wassen van de groenten genoeg. In een goed gesloten pan worden de rauwe of geblancheerde (even ondergedompeld in kokend water) groenten met kruiden gaar gestoomd. Naast koken in water (eventueel met zout) worden de groenten ook kort gekookt in water met een scheutje plantaardige olie of in (vlees)bouillon, zodat de groenten net beetgaar zijn. Een andere veel gebruikte en sma kelijke methode om groenten te bereiden is stomen. Stomen kan in een stoompan of in een speciaal bamboemandje (ver- krijgbaar bij oosterse winkels en toko's). Bij stomen komen de groenten niet in aanraking met water of ander kruidig kook- vocht, maar ligt in een mandje met een deksel erop. Dit mandje hangt weer in een grotere pan en daarin zit het kook- vocht. De groenten worden gaar door het stoom dat van de kokende vloeistof in de pan onder het stoommandje afkomt. AllerHande 45

Allerhande | 1996 | | pagina 45