M.M V BURGERS BUSH (RIJST, RIJSTPLANTEN), ARNHEM, 026-4424534 Siamrijst Een droogkokende langkorrelrijst uit het Verre Oosten. Rijstbuiltje Rijst die verpakt is in kookbuil- tjes van 125 gram: voldoende voor 1 a 2 per- sonen. De rijst kan niet aanbranden, omdat de builtjes in ruim water worden gekookt. Er zijn rijstbuiltjes met witte rijst en zilvervlies- rijst. Wilde witte rijst Wilde rijst is eigenlijk geen rijst, maar het zaad van een rietsoort. Wilde rijst groeit in het wild langs meren en rivieren in Noord-Amerika en Oost-Azie. De lange, dunne, bruinzwarte korrels hebben een nootachtige smaak. Deze rijst is erg kost- baar en wordt daarom veelal gemengd met witte rijst. Rijst a-la-minute Voorgestoomde en gedroog- de rijst, met een enigszins holle korrel. Hier- door nemen de korrels snel water op en heeft de rijst een kooktijd van ca. 20 seconden. Hierna moet de rijst nog ca. 5 minuten blij- ven staan. Grof gebroken rijst Een restprodukt van het slijpen van witte rijst. Gebroken rijst wordt verwerkt tot rijstmeel, vermengd met hele korrels of los als gebroken rijst verkocht. Parboiled rijst Schoongemaakte rijst, die onder druk door stoom wordt geleid en daama gedopt en geslepen. Door de stoom onder druk dringt een groot deel van de voe- dingsstoffen in de korrel, dat normaal bij het slijpen verloren zou gaan (met name vita- mine B en mineralen). Surinaamse rijst Een veredelde langkorrel- rijstsoort met een voile, glazige, harde korrel, Kant-en-klare rijst Parboiled rijst die al is voorgekookt. De rijst zit in een blikje van 277 gram, wat voldoende is voor 2 personen. Op de verpakking staat de gebruiksaan- wijzing. BEREIDINGSTECHNIEKEN Om gekookte rijst met een mooie droge korrel te krijgen brengt u ongeveer 11/2 kopje water per kopje rijst aan de kook. Voeg de rijst toe, breng het water opnieuw aan de kook en kook de rijst zonder te roeren zachtjes gaar. Witte rijst heeft een kooktijd van ca. 20 minuten, zilvervliesrijst ca. 45 minuten. Kijk van tevoren altijd op de verpakking van de rijst voor de juiste bereiding. Rijst kunt u 00k stomen in een speciale stoompan (geperforeerde pan met deksel die in een andere pan past). Doe de rijst in de geperforeerde pan en hang deze in de andere pan. Vul de onderste pan met zoveel water dat de rijst voor ongeveer 1/3 deel onderstaat. Breng het water aan de kook en stoom de rijst in ca. I uur gaar. AllerHande 37

Allerhande | 1996 | | pagina 37