in Vele Vormen, Geuren en Smaken Wat U In Aziatische landen is rijst al eeuwenlang het belangrijk- ste voedingsmiddel. Ook in Nederland wordt de laatste jaren steeds meer rijst gegeten. Tijd dus om de soorten op een rijtje te zetten Rijst Rijst: een gevarieerde graansoort WITTE KORTKORRELRIJST n Aziatische landen is rijst het be- langrijkste voedingsmiddel en sym- bool van overvloed, zuiverheid en rijkdom. En nog steeds is rijst het basisvoedsel van de helft van de wereldbevolking. De belangrijkste rijstleve- ranciers zijn China, India, Indonesie, Japan en Thailand, Binnen Europa groeit risotto onder andere op de Povlakte en langkorrel- rijst in Spanje. Langkorrel, middenkorrel of kortkorrel De ene rijst is de andere niet, dat blijkt wel uit het enorme aanbod van rijstsoorten. Er zijn drie groepen rijst. Langkorrelrijst heeft een mooie, lange korrel. Deze rijst geeft na het koken losse korrels en is vooral geschikt als gewone kookrijst. Soorten zijn bijvoor- beeld basmatirijst, pandanrijst, siamrijst en Surinaamse rijst. Kortkorrelrijst (ook wel rondkorrelrijst) heeft een kleine, ronde vorm. Deze rijst geeft na het koken een vochtig, iets kleverig resultaat. Een voorbeeld is dessert- rijst. Deze rijst is vooral geschikt voor rijst- puddingen, vullingen en risotto. De vorm van middenkorrelrijst ligt tussen die van lang- en kortkorrelrijst en heeft ongeveer dezelfde eigenschappen als kortkorrelrijst. Witte rijst is geslepen rijst, ongeacht de vorm van de korrel. De rijst wordt eerst gepeld en gedopt. Hierna wordt de buitenste laag van de korrel afgeslepen, zodat alleen de kern overblijft. De rijst ziet er nu mat uit en moet voor het koken gewassen worden om het laagje zetmeel te verwijderen, zodat de rijst niet gaat plakken. Eventueel wordt de rijst na het slijpen gepolijst. Hierbij worden de res- ten zetmeel van de korrels verwijderd. Rijst in vele soorten Albert Heijn heeft veel verschillende rijst soorten in het assortment. Snelkookrijst Witte rijst, die onder druk gedeeltelijk gaar is gestoomd en daarna ge- droogd en verpakt. Om de rijst verder gaar te rnaken hoeft u het nog maar even te koken (ca. 8 minuten). Daarna moet de rijst nog wel ca. 15 minuten blijven staan voor hij gegeten kan worden. I'andanrijst Een droogkokende langkorrel rijst die verbouwd wordt in Thailand. Tussen de rijstplanten staat het geurige pandanblad. De wortels van de rijstplant nemen deze geur op tijdens het groeiproces. Door deze rijst te koken komt de geur weer vrij. Basmatirijst Een rijstsoort die verbouwd wordt in de Punjab aan de voet van het Hima- layagebergte. De mooie, lange, slanke, witte droogkokende korrel rijpt in het natuurzui- vere smeltwater van de sneeuw van het Himalayagebergte, waardoor deze rijst van nature geurt. Dessert rijst Een tot pap kokende kortkorrel rijst. Zilvervliesrijst Gepelde rijst die nog in het bezit is van zijn zilvervlies en kiem. De rijst is wat bruinig van kleur en heeft een hoge voe- dingswaarde, waaronder veel vitamine B omdat het niet geslepen wordt. 36 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 36