KEUKENfiEHEIMEN Q Kostelijke Vrucht Kappertjes, Korrels of Bessen? Nieuwe Nederlandse Kazen Een rubriek vol ideeen en tips voor alle gemak in de keuken. Een ananas moet stevig aanvoelen en is rijp wanneer de vrucht lekker zoet ruikt. Verse ananas smaakt zoetzuur en is voor vele toepassingen te gebraiken. Verse ananas bevat een stof (enzym) dat eiwit splitst. Hierdoor wordt vlees heerlijk mals als u tijdens de bereiding ananas toevoegt. Ditzelfde enzym zorgt er ook voor dat gelatine z'n werking verliest; het wordt niet stijf. Verse ananas is dus niet geschikt in bavarois of gelatinepudding, ananas uit blik is dan een goed altematief. Wilt u wel verse ananas gebraiken, dan moet u deze blancheren, het en zym verliest zo z'n werking. Breng ruim water aan de kook, dompel de ananas- stukjes of -schijfjes ca. 2 minuten onder en spoel ze af onder koud water. Ook zuivelprodukten worden door dit enzym na verloop van tijd waterig. Zuivel met ananas kan wel, maar u moet het direct opeten. AH heeft verse schoonge- maakte ananas van het merk Green Pack (koelvitrine) en hele ananas in het assorti- ment. SNEL SCHOON Het dunne zetmeellaagje, dat in de pan achterblijft na het koken van aard- appels verwijdert u het best door de pan met koud water af te wassen. Alle drie worden ze in diverse sauzen, salades en andere gerechten gebraikt, uiterlijk lijken ze op elkaar, maar toch zijn het verschillende produkten: kappertjes, verse groene peper- korrels en roze peperbessen. Kappertjes zijn de stevige, donkergroene bloemknoppen van de kappertjesstruik met een uitgesproken, iets bittere smaak. Verse groene peperkorrels zijn de onrijpe bessen van de peperstraik met een meer fraitige smaak. Roze peperbes sen zijn de tere, rijpe bessen van de peperbes- senboom met een aromatische smaak. Kappertjes en verse groene peperkorrels wor den ingemaakt in azijn of een zoutoplossing, roze peperbessen worden gedroogd. Alle drie de soorten zijn verkrijgbaar bij AH van het merk Royal Mail WITTE LOF NA HET KOKEN Als aan het kookwater van witlof enkele druppels citroensap worden toegevoegd, dan blijft de witlof mooi wit. Voor mensen die minder vet of zout willen of moeten eten, zijn er kazen ontwikkeld die minder vet en/of zout bevatten. De minder vette kaassoorten herkent u aan de aandui- ding 30+ of 20+. Kaassoorten met minder zout herkent u aan de benaming natrium- of zoutarm. Deze minder vette en/of minder zoute kazen kunt u net zo gebraiken als 'nor- male' kaas. Houd er bij het maken van bij- voorbeeld tosti's of het gratineren van ovenschotels rekening mee dat minder vette kaas niet zo goed smelt. Andere 'nieuwe' Nederlandse kazen zijn soorten zonder con- serveermiddelen (Landanakaas) en soorten met een smaak die ontleend is aan andere landen (Pardano- en Orientakaas). AllerHande 35

Allerhande | 1996 | | pagina 35