KHEDEN De mogelijkheden van een aardappel, en dan met name de aardappel naturel, zijn talloos. Je kunt ze bijvoorbeeld koken, poffen, bakken, frituren of pureren. De kwaliteit speelt een belangrijke rol bij deze pure aardappels, want die proef je VAN VREEMDE KNOL NAARVOEDZAME AARDAPPEL meteen. Daarom vindt u in de AH-winkels alleen aardappels van de hoogste kwaliteit. ;e verse aardappels die bij AH verkrijgbaar zijn, zien er mooi uit en smaken uitstekend. Door een goede samenwerking met de telers wordt de kwali- teit van de aardappels nauw- lettend in de gaten gehou- den. Daarnaast geeft AH op- dracht om te telen zonder al te veel meststoffen en gewas- beschermingsmiddelen. In samenwerking met het 'Cen trum voor Landbouw en Milieu' geven zij adviezen aan de telers hoe ze zo milieuvriendelijk mogelijk kunnen telen. 'Gecontro- leerde teelt' heet dat. Ook is Albert Heijn bezig met de ontwikkeling van nieuwe ras- sen, die minder (kunst)mest en minder gewasbescher- mingsmiddelen nodig heb- ben. Allemaal maatregelen die kwaliteitsaardappels leveren, die minder belas- tend zijn voor het milieu. Voor alles moeten de aardap pels echter aan hoge kwali- teitseisen blijven voldoen. De geur, kleur, smaak en kook- eigenschappen blijven net zo belangrijk als het milieu. Een aardappel voor ELKE DAG Verse aardappels zijn er in de AH-winkels in soorten en maten. Er is keuze uit rassen die onderling van elkaar ver- schillen qua vorm, kooktype en smaak. Om het u makke- lijk te maken is er een inde- ling in kooktypes gemaakt: vastkokend, kruimig en zeer kruimig. Vastkokers, zoals Accent, blijven na het koken een glad uiterlijk houden. Behalve gekookt is deze vast- kokende aardappel ook heer- lijk in schijfjes, blokjes of patates frites; bovendien is hij geschikt voor ovenscho- tels en salades. Kruimige aardappels, zoals Bildtstar en Bintje, worden na het koken heerlijk bloemig en 'los', maar vallen niet uit elkaar. U kunt ze op alle mogelijke van Aardappels Columbus ontdekte in 1492 bij de Inca's in Zuid-Amerika een vreemd soort knot de aardappel. De Inca's aten al meer dan 8000 jaar de knollen van hun cultuur- gewas. Columbus nam deze vreemde plant mee naar Europa, maar niemand wilde ervan eten omdat het loof en de bessen van de plant giftig zouden zijn. Onderdelen van de plant werden alleen gebruikt voor het maken van medicijnen. Langzamerhand ging men inzien dat de niet-giftige knollen een lekkernij waren en zeer voedzaam. Langs veel omzwervlngen bereikte de aardappel aan het einde van de 16de eeuw het Zeeuwse platteland. Vanaf die tijd volgde de aardappel een ware triomftocht over de Nederlandse akkers. De aardappel kreeg meer en meer de rol van volks- voedsel: voedzaam en niet duur. Langzamerhand heeft de aardappel z n eigen plekje veroverd en is door de vele gebruiksmogelijkheden niet meer weg te denken van onze tafel. AllerHande 27

Allerhande | 1996 | | pagina 27