KERST eheimen Alcohol Vervliegt bij Verhitting Mooi Bestrooide Bordjes Kristalhelder Glaswerk Parfumkarafjes SlERLIJKE TIP Voor een feestelijk kerstdrankje: snijd een goed onder koud water afgespoelde sinaasappel in plakken, halveer deze en steek een aantal kruidnagels in de schil. Schuif de versierde plakjes sinaasappel op de rand van het glas. Behalve voor het kristallen glasser- vies kunt u nu ook sparen voor twee parfumkarafjes in de vorm van een pyramide. De ene heet Bari en is bewerkr, de andere heet Riva en is glad. Beide karafjes zijn voor 14,95 per stuk verkrijgbaar bij AH. Met de kristalzegels die u bij AH krijgt bij besteding van elke voile 25,- aan boodschappen kunt u ook sparen voor korting. Bij inlevering van 1 voile spaarkaart betaalt u voor een karafje slechts 9,95. AllerHande 83 EEN RUBR1EK VOL IDEEEN EN VOOR ALLE CEMAK IN DE KEUKEN. Wilt u een nagerecht of een gebakje eens heel feestelijk opdie- nen, bestrooi de bordjes dan met cacao- of kaneelpoeder (op een lichtgekleurd bord) of poedersui- ker (op een donker bord) voor u het gerecht erop legt. Een heel bij- zonder effect krijgt u als u bijvoor- beeld een papieren taartkleedje of een dessertvorkje en -lepeltje op het bord legt en daar overheen strooit. Verwijder het voorwerp vervolgens voorzichtig, en u ziet dat er een mooi patroon is ont- staan. U kunt ook (kerst)figuren uit een stukje papier knippen en dit voor het bestrooien op het bord leggen. Als u dankzij de AH-actie een mooi kristallen glasservies bij elkaar gespaard hebt, kunnen de volgende schoonmaaktips wellicht van pas komen. Gebruikt u het glasservies voor de eerste keer, of hebt u het lange tijd niet gebruikt, dan kan het glas wat minder holder zijn. In dat geval kunt u de glazen, nadat u ze hebt afgewassen, omspoelen met een oplossing van een helft water en een helft azijn. Vervolgens spoelt u ze af met handwarm water. Aanslag van kraanwater op het kristal kunt u verwijderen met een zachte doek met azijn. Wrijf het kristal hierna met een droge doek op. Het komt wel eens voor dat er in (kerst)recepten alcoholhoudende dranken worden gebruikt. Wilt u dit liever niet, bijvoorbeeld omdat er kinderen meeeten, dan is het goed om te weten dat alcohol verdampt bij een temperatuur van 80 'C. Als u het alcoholhoudende gerecht dus enige tijd (al roerend) tegen het kookpunt aan verhit, verdwijnt de alcohol maar houdt u de lekkere smaak over, Hoelang het duurt voor alle alcohol vervlogen is, hangt ondermeer af van het alcoholpercentage en de hoeveelheid van de gebruikte drank.

Allerhande | 1995 | | pagina 83