keuken @ieheimen Wild? Wat Eet II bij Stoven of Smoren? Bitterzoete Bessen Tip Tip Wilt u graag eens wild op tafel zetten, maar weet u met wat u er bij kunt serveren? Wat groente betreft, kunt u denken aan diverse koolsoorten (bijvoorbeeld zuurkool, rode kool of spruitjes) en/of gemengde gebakken padde- stoelen, Ook allerlei zoete bij- Een 'amuse gueule' is een verfijnd hartig hapje of gerechtje, bedoeld om de eetlust op te wekken. Het gerechtje ziet er mooi uit en wordt soms op een lepel geserveerd, zodat het makkelijk te eten is. Voeg aan uw stoofviees of sudderiapjes eens een scheutje sterke koffie toe. De jus krijgt dan een mooie, donkere kleur en een pittige smaak. EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. gerechten smaken heerlijk bij wild, zoals stoofperen. appel- moes, gewelde gedroogde prui- men of cranberrycompote (zelf- gemaakt of uit een potje). Ge- kookte aardappels, aardappel- puree, pasta of rijst maken het feestmaal compleet. Jeneverbessen zijn de bessen van de Juni- perus communis, een struikachtige plant uit de cypressenfami- lie die overal op het noordelijk halfrond voorkomt. De ronde, blauwzwarte bessen zijn ongeveer twee keer zo groot als pe- perkorrels en hebben een wat bitterzoet aroma. Jeneverbessen worden veel gebruikt voor wild- en varkensvleesgerechten en smaken heer lijk in zuurkool. Hele gedroogde bessen zijn bij AH verkrijgbaar. Sommige soorten vlees, bijvoor beeld magere of doorregen runder- lappen of sukadelappen. vragen een wat langere bereidingstijd. Deze vleessoorten kunnen worden gestoofd of gesmoord. Het verschil zit in de hoeveelheid vocht. Bij sto ven wordt na het aanbraden een ruime hoeveelheid water, bouillon, wijn of bier bij het vlees geschon- ken. Smoren houdt in dat het vlees in zijn eigen sappen, met hooguit een klein scheutje toegevoegd vocht, wordt gaar gemaakt. Overigens kunt u beter geen koude vloeistof aan het aange- braden vlees toevoegen. Door de kou 'schrikr' het vlees namelijk, waardoor het niet meer mals wordt. Verwarm de vloeistof eerst, of schuif het vlees naar een kant van de pan en schenk de vloeistof aan de andere kant langzaam langs de rand in de pan. AllerHande 61

Allerhande | 1995 | | pagina 61