Hollandse Appels en Peren D Milieubewust Geteeld: Hollands glorie: appels en peren van vaderlandse bodem zijn heerlijk sappig, vol van smaak en van uitstekende kwaliteit. Bovendien wor- den ze met zorg geteeld, waarbij aandacht voor't milieu voorop staat. Doyenne du Cornice Golden Delicious Verkrijgbaar: van begin november tot eind juli Kleur: goudgeel Vruchtvlees: vast Smaak: eerst zachtzuur, later zoet Verkrijgbaar: van begin oktober tot eind februari Kleur: geelbruin met soms een zwakke bios Vruchtvlees: zeer sappig Smaak: zoet e vraag naar milieu- vriendelijkere produk- ten neemt toe. Daarom is het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) samen met de veilin- gen enkele jaren geleden begonnen met het project 'Milieubewuste Teelt' (MBT). MBT houdt in dat groente- en fruittelers hun best doen om hun produkten op zo milieu- vriendelijk mogelijke wijze Met te telen. Hiervoor zijn richt- appels en lijnen opgesteld, die per pro- peren dukt kunnen verschillen. De kunt twee belangrijkste doelen u tal van van MBT zijn om het gebruik lekkere van bestrijdingsmiddelen gerechten zoveel mogelijk te beperken maken. en er wordt aandacht AilerHande besteed aan het zorgvuldig geeft u toedienen van mest, zodat op de het milieu daardoor ook niet volgende teveel wordt belast. biadzjjden twee Natuurlijke vijanden ideeen. De telers van appeis en peren die meewerken aan het MBT- projekt dienen zich aan een aantal richtlijnen te houden. Zo moeten ze in hun boek- houdingen zorgvuldig bij- houden welke gewasbescher- mingsmiddelen en meststof- fen ze gebruiken en hoeveel. Bovendien wordt er biologi- sche gewasbescherming toe- gepast. Dat betekent dat de natuurlijke vijanden van schadelijke beestjes worden ingezet om de appels en peren te beschermen. Roof- mijten en roofwantsen bij- voorbeeld worden gebruikt om de schade door mijt en perebladvlo te beperken. Ook plaatsen de telers in de boomgaarden nestkasten voor torenvalken, die kun nen helpen om de muizen- stand in de hand te houden. Regelmatig krijgen de telers bezoek van controleurs, die de boekhoudingen nakijken en monsters van vruchten en bladeren van planten mee- nemen. Deze monsters wor den in een laboratorium onderzocht, om na te gaan ofde vruchten in overeen- stemming met de richtlijnen zijn geteeld. OOGSTEN EN BEWAREN De telers mogen geen groei- regulatoren gebruiken om de kleur van de vruchten te bevorderen of een snellere rijping te bewerkstelligen. De appels en peren worden geoogst volgens een metho- de die 'doorplukken' heet: telkens worden alleen de rijpe, gekleurde vruchten met de hand geplukt. Er wordt dan meerdere keren geoogst. Als de appels en peren niet direct naar de winkels gaan, worden ze bewaard in koelcellen. Hier wordt het zuurstofgehalte en de temperatuur laag gehouden, waardoor de vruchten trager gaan 'ademhalen' en langer vers blijven. Bij AH vindt u dus uitsluitend milieubewust geteelde appels en peren. Ze zijn er in veel verschillende varieteiten. Stoofperen: ouderwets LEKKER Stoofperen hebben een wat harder vruchtvlees. Als u ze stooft, wordt het vruchtvlees echter heerlijk zacht en zoet. Bij AH zijn de Saint Remy en de Gieser Wildeman verkrijg baar. AilerHande 53 J

Allerhande | 1995 | | pagina 53