Weten van de hoed en de rand Paddestoelen AllerHande 45 Paddestoelen zijn kort houdbaar. Koop paddestoe len daarom bij voorkeur vlak voor gebruik. De shii-take vormt wat dit betreft een uit- zondering. Mits op een koele en donkere plek bewaard, heeft de Japanse paddestoel na twee weken nog niets aan smaak verloren. Om uitdroging te voor- komen kunt 11 paddestoelen het beste in de verpakking of afgedekt met plasticfolie in de koelkast bewaren. Leg paddestoelen niet vlak- bij uien of fruit, want padde stoelen nemen makkelijk geuren over. Gebruik bij het schoonma- ken van paddestoelen geen water. Paddestoelen zuigen namelijk water op. Het beste kunt u paddestoelen schoon- vegen met behulp van een speciaal champignonborstel- tje of keukenpapier. Sprenkel wat citroensap over gesneden paddestoelen. Dit houdt verkleuring tegen. Het snijden van padde- stoelen gaat een stuk makkelijk met behulp van een eiersnijder. Voeg pas op het allerlaat- ste moment zout aan padde stoelen toe. Op deze manier verliezen de paddestoelen niet veel vocht en blijven ze lekker knapperig. Hollandse oesterzwammen zijn bij AH verkrijgbaar in bakjes van 150 gram. De shii-take De shii-take is een eiwitrijke paddestoel die in Japan al tweeduizend jaar wordt ge- kweekt. Sinds kort wordt de shii-take echter ook in Nederland geteeld. De shii take gedijt het beste op dode of afstervende loofhoutstam- men, zoals eikehout. Shii takes hebben een uitgespro- ken kruidige nootachtige smaak. Ze zijn vast en sappig en laten nauwelijks vocht los. Ook niet tijdens het bak- ken. De teelt is nogal tijd- roverend en het rendement van de oogst relatief laag. Aan de andere kant smaken ze zo bijzonder dat u voor het juiste aroma niet veel shii-takes nodig heeft. Bij AH vindt u ze in bakjes van 100 gram. Hun bruine jasje en kruidige smaak danken ze aan een afwijkende kweekwijze. Kastanjechampignons wor- den op verse compost bij een hogere luchtvochtigheid en een lagere tempera tuur gekweekt. Deze champig nons zijn bij AH verkrijgbaar in bakjes van 250 gram. De oesterzwam De grijsbeige oesterzwam met schelpvormige hoed is een paddestoel die in Nederland steeds populair- der wordt. in beuken- en eikenbossen groeit hij aan boomstammen. Sinds 1980 wordt hij in Nederland geteeld. Dit gebeurt op stro. De pleurotus ostreatus, zoals de oesterzwam officieel heet, is steviger dan de gewone champignon en lijkt qua smaak op kalfsvlees. Een ware delicatesse dus. De .1

Allerhande | 1995 | | pagina 45