De Verfijnde Smaak van Weet Wat U Eet De geur en smaak van paddestoelen zijn onvergelijkbaar. Je ruikt en proeft iets van bos, van aarde en elke soort paddestoel is daar weer uniek in. Alle reden om er meer over te vertellen. addestoelen fascine- ren de mensen al eeuwen. Binnen een paar uur schieten ze uit de grand om na een paar dagen of weken weer vanzelf te ver- dwijnen. Ze houden zich schuil op donkere, vochtige plaatsen. Ze zijn eetbaar, maar niet allemaal! De pad destoel kent talioze verschij- ningsvormen. Op 9 maart 1980 werd een paddestoel gevonden met een omtrek van maar liefst 160 centime ter. Deze veertig centimeter hoge bovist, de lycoperdon giganta, geldt tot nu toe als 's werelds grootste padde stoel. Het meest bekend: DE CHAMPIGNON De kweek van de agaricus bisporus, ofwel de champig non, dateert uit het midden van de zeventiende eeuw. De Fransen zijn ermee begon- nen. Van oudsher worden in de buurt van Parijs in steen- groeven champignons ge- kweekt. Inmiddels worden champignons op grate schaal in heel West-Europa geproduceerd. Nederland neemt daarvan een groot deel voor haar rekening. Driekwart van de Hollandse champignons wordtpeexpor- teerd. De rest (per jaar ge- middeld 2,3 kilo per hoofd van de bevolking) eten we zelf op. Snelle teelt Champignons worden gekweekt in lange bakken gevuld met compost van gepasteuriseerde paardemest en stro. Het zogenaamde 'mycelium' van de champig non, een schimmel bestaan- de uit een vlechtwerk van draden, groeit onder de grand in ongeveer twee weken volledig uit. De com post wordt vervolgens afge- dekt met aarde. Twee weken later staan de bedden vol met champignons. De oogst is groot; de opbrengst kan oplopen tot twintig kilo per vierkante meter. Fijn en middel Hoe modem de kweekmetho- de ook is, champignons wor den nog altijd met de hand geplukt. Kwekers gebruiken hiervoor een vlijmscherp mesje. De kleintjes (fijn) heb- ben een hoeddoorsnede tus- sen de 20 en 42 mm en zijn bij AH verkrijgbaar in bakjes van 250 gram. De champig nons met een hoeddoorsne de tussen de 35 en 60 mm (middel) zijn in bakjes van 500 gram verkrijgbaar. Grot- en kastanje- champignons In het assortment padde stoelen vindt u bij AH naast de gewone champignons ook grot- en kastanjechampig- nons. Omdat grotchampig- nons minder vocht bevatten zijn ze steviger dan de gewo ne champignon. Daarnaast smaken ze iets pittiger. Ook grotchampignons worden met de hand geplukt. Het voetje blijft aan de steel bewaard en dat is gunstig voor de houdbaarheid en de smaak van de champignon. De grotchampignons zijn verkrijgbaar in bakjes van 250 gram. Kastanjechampignons komen net als de gewone champignons uit Nederland. 44 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 44