Fruitig, Kruidig, Stevig en Zacht: Merlot/Cabernet O In Zuid-Afrika lopen de wijnmakers een half jaar voor. Bij ons op het noordelijk halfrond is de oogst net achter de rug, maar ten zuiden van de evenaar werden de druiven al in maart geoogst en de wijn gemaakt. En de eerste wijnen zijn nu hier. Weten van wijn Met Nederlandse, Engelse EN FRANSE INVLOED De Zuidafrikaanse wijnbouw begon met de Nederlander jan van Riebeeck, die in 1652 produceerden er veel wijn. En ook hun invloed is in de namen terug te vinden: Welmoed Winery. De meeste Zuidafrikaanse wijnen war den van Franse druivesoor- ten gemaakt, zoals de cabernet sauvignon of de chardonnaydruif. Kruidig van de £en, FRUITIG VAN DE ANDER Voor de wijn van deze maand zijn de cabernet sauvignon en de merlot gebruikt, twee druivesoorten die ook in de rode wijnen uit de Bordeaux voorkomen. De combinatie van die druiven maakt de Merlot/Cabernet Sauvignon fruitig, kruidig, stevig en zacht tegelijk. Hij heeft een dieprode nog een tikkeltje paarse kleur en smaakt jong, fris maar ook vol. Een verruk- kelijke wijn onr bijvoorbeeld bij pate met een fris-fruitige compote ofvruchtensaus te schenken, bij gevulde kal- koen, bij een stoofschotel van varkensvlees, bij geroos- terde lamskoteletten en bij belegen Goudse of Edammer kaas. p het zuidelijk halfrond is het volop lente. Het nieuwe groeisei- zoen van de druiven begint en de eerste wijnen van de laatste oogst komen op de markt. De Merlot/Cabernet Sauvignon 1995 van de Wel moed Winery uit Stellen- bosch is er daar een van. Bijna alle Zuidafrikaanse kwaliteitswijnen komen uit de Kaapprovincie waar Stel- lenbosch ook ligt. De wijn- gaarden liggen aan de kust, in een ruime boog orn Kaap- stad. Het mediterrane kli- maat met zachte winters en droge zomers, een geschikte granieten bodem en veel kennis maken de omstandig- heden voor de wijnbouw ideaal. de eerste wijnstok in Zuid- Afrika plantte. Zeven jaar later werden er druiven geoogst. Nog steeds doen Zuidafrikaanse wijnhuizen, gebouwd in de Hollandse koloniale stijl, de herinne- ring aan Nederlandse kolo- nisten voortleven. Altyd- gedacht, Buitenverwachting, Rust-en-Vrede en ook Wel moed zijn enkele uit het grote aantal Nederlandse namen dat op de etiketten voorkomt. Toch is de wijn bouw in Zuid-Afrika niet door de Nederlanders ont- wikkeld. Vooral de Engelsen Wijn van de maand in het kort N a a mWelmoed Wineiy Merlot/Cabernet Sauvignon 1995, Stellenbosch Smaak: stevig, fris-fruitig, kruidig Serveertemperatuur: ca. 17 "C Lekker bijpate, (gevulde) kalkoen uit de oven, stoofschotels met varkensvlees, kruidige lamskoteletten en pittig belegen kazen Op dronk: nu (en toteind 1997) Verkrijgbaar: zolang de voorraad strekt AllerHande 29

Allerhande | 1995 | | pagina 29