Of u nu een wat chiquer broodbeleg, een lekker borrelhapje of een feestelijk voorgerecht wilt: met pate kan het allemaal. Dankzij de vele soorten die AH biedt, kunt u bovendien volop varieren. IJDIGHEID VAN Pdte Zo bewaart u voorverpakte pates Naast het uitgebreide aanbod op de bedienings- afdeling vindt u in de koelvitrine van AH ook voorverpakte pates. Ongeopend kunnen deze pates gekoeld bewaard worden tot de 'ten minste houdbaar tof- datum die op de verpakking staat aari- gegeven. Na opening geldt hetzelfde als voor de pates van de bedienings- afdeling: goed verpakt in plasticfolie of een afsluitbaar doosje blijven ze in de koelkast nog twee a drie dagen goed. en pate is een vlees- warenspecialiteit. waarvan de basis meestal bestaat uit varkens- lever, mager vlees, spek en kruiden. Hieraan kunnen allerlei extra smaakmakers toegevoegd worden, zoals noten, champignons, tuin- kruiden of appel. In de pate- fabriek worden alle ingre- dienten verwerkt tot een vloeibaar 'deeg', dat overge- daan wordt in speciale vor- men. Vervolgens worden de pates in de oven gebakken. Als ze gaar zijn, worden ze gegarneerd en luchtdicht verpakt. Vaak worden pates afgewerkt met een speklaag- je dat ervoor zorgt dat de aroma's en de versheid behouden blijven. Soorten te kust en te keur Er zijn twee typen pate: een fijne, die romig en goed smeerbaar is, en een grove, waarin stukjes vlees en lever zichtbaar zijn. Een grove pate is niet makkelijk smeer baar en kan daarom het best in plakjes geserveerd worden. Op de bedieningsafdeling van AH vindt u diverse fijne pates, waaronder een smeu'i- ge roompate en pates met walnoten, tuinkruiden of wilde boschampignons. Heeft u liever 'n grove soort, dan kunt u onder andere kie- zen uit Ardenner-, groene peper- of knoflookpate. Pate van de maand Naast het basisassortiment biedt AH elke maand de 'pate van de maand'. In no- vember is dat veenbessen- pate, een fijne, romige pate met een lichtzoete smaak door de toevoeging van veen- bessen en veenbessenjam. Volgende maand is de beurt aan Jambon d'Ardenne, een fijne pate waaraan kleine stukjes Ardennerham een pittige, lichtzoute smaak geven. Met het oog op de komende feestdagen zijn bovendien de wildpates aan te bevelen. Deze zijn er in drie varieiten: een pate van wildzwijn, reebokpate en een pate van eend en port. Snel gebruiken Pate is een kwetsbaar pro- dukt en kan daarom het beste zo kort mogelijk voor gebruik in huis gehaald wor den. Leg de pate direct na aankoop, in het zakje waarin u hem in de winkel hebt meegekregen, in de koelkast. Een aangebroken pate kunt u verpalcken in plasticfolie of in een goed afsluitbaar bakje. In de koelkast kan pate twee a drie dagen wor den bewaard, in de diepvries ca. twee tot drie maanden. Haal een pate pas vlak voor het serveren uit de koelkast. Het kan wel eens gebeuren dat een pate een verkleuring vertoont. Deze wordt veroor- zaakt door oxydatie van de basisingredienten met de zuurstof in de lucht. Een lichte verkleuring heeft geen invloed op de kwaliteit en de smaak van de pate; u kunt hem dan nog gewoon eten. Bij verregaande verkleuring is de pate echter niet meer voor consumptie geschikt. U kunt verkleuring voorkomen door de pate hygienisch te behandelen (niet aanraken piet de vingers bijvoorbeeld), goed te verpakken en koel te bewaren. Eindeloos varieren Als hapje bij de borrel smaakt fijne pate heerlijk op een toastje, grove pate kunt u in blokjes snijden en gar- neren met augurkjes, zilver- uitjes of stukjes ananas. Een mooie plak pate op een bedje van gemengde sla is een fees telijk voorgerecht. Bijzonder geschikt hiervoor zijn de wildpates. Nog lekkerder wordt het voorafje in combi- natie met noten, druiven of olijven, of met een fruitig sausje van bijvoorbeeld bos- bessenjam waar u 'n scheut- je likeur doorheen geroerd hebt. Ook is pate uitstekend geschikt als onderdeel van 'n koude schotel of een buffet. M.M.V: VEIP (RIETEN MAND), AALSMEER, 02977-29222; E. KRAMER (BAKJES, VIJZEL, VORK). A'DAM, 020-6230832 AllerHande 23

Allerhande | 1995 | | pagina 23