Gecontroleerde Teelt: E A1 vijf jaar volgt Albert Heijn haar telers in Nederland en in het buitenland b I i j f t a cti e f nauwkeurig. Een goede en constante kwaliteit van groente en zoek naar verbeteringen fruit is van het grootste belang, maar een teeltwijze die het milieu minimaal belast staat zeker zo hoog genoteerd. Inmiddels heeft AH binnenlands de nodige successen geboekt met gecontroleerde teelt. Dit succes bestaat onder andere uit het ruim 80% registreren van de bij AH verkrijgbare Neder- landse groenten. En in 't buitenland blijkt het ook te werken. in het kort komt gecontro leerde teelt hierop neer: de aardappels, groenten en fruit worden onder voortdu- rende controle geteeld. Dat controleren gebeurt door middel van het registreren van bijvoorbeeld de hoeveel- heid en soorten bescher- mingsmiddelen en meststof- fen die gebruikt (moeten) worden om de produkten tot voile en goede wasdom te laten komen. In 1991 begon AH met het laten registreren van aardappels, uien, winter- peen en ijsbergsla. AH wilde precies weten hoeveel en welke soorten beschermings- middelen en meststoffen erbij werden gebruikt. Twee jaar later ging AH ook nor- men stellen, die in een enkel geval strenger zijn dan die de overheid in het jaar 2000 verplicht wil stellen. En AH nam zich voor om al in 1995 de in Nederland koudegrond- en Hollandse kasgroenten op die manier te telen. Inmid dels is het 1995 en is dat voornemen voor een zeer groot gedeelte gerealiseerd. Bijvoorbeeld: bij de eigen telers worden de eventuele 'belagers' van paprika's en pepers bestreden met 'natuurlijke vijanden' zoals sluipwespen en roofmijten. Ander voorbeeld: op grote schaal worden komkommers op houtwol in plaats van steenwol geteeld. Bij de recy cling van houtwol wordt namelijk minder energie ver- bruikt dan bij steenwol en dat is dus minder milieube- lastend. Bovendien wordt het water (de voeding van de komkommers) dat niet opge- nomen wordt, opgevangen en hergebruikt. Verspilling van water vindt dus niet plaats. Daarnaast voldoen alle gekookte bietjes van AH sinds 1994 aan de eisen van gecontroleerde teelt. Veel gewassen hebben in meer of mindere mate last van meeldauw. AH heeft de keuze gemaakt door vrijwel alleen sterke rassen te selec- teren die van nature beter tegen de meeldauwplaag bestand zijn en dus minder of geen bestrijdingsmiddelen nodig hebben. Bovendien controleert AH regelmatig steekproefgewijs de hoeveel- heid gebruikte mineralen en bestrijdingsmiddelen. Er wordt bekeken of de appara- tuur die de boer gebruikt om zijn produkten te voeden of te beschermen tegen plagen en ziektes goed staat afge- steld, zodat de juiste hoeveel- heden (niet teveel en niet te weinig) worden gebruikt. KWALrrEIT EN SMAAK STAAN HOOG IN HET VAANDEL Gecontroleerde teelt is een belangrijk gegeven, waarbij de kwaliteit van de produk ten nooit uit het oog verlo- ren wordt. Immers, smaak, kleur en houdbaarheid blij- ven heel belangrijke gege- vens, met andere woorden: wat je eet moet gewoon goed en lekker zijn. AH heeft in overleg met haar telersorga- nisaties afspraken gemaakt, welke rassen op welke teelt- lokaties op welk moment worden gezaaid of geplant en worden geoogst. Dicht aan zee bijvoorbeeld of in het noorden van het land, waar het gemiddeld zo'n 3 C koeler is dan in de rest van Nederland, gedijen bepaalde gewassen nou een- maal anders dan elders. Ook het oogstmoment is van doorslaggevende beteke- nis voor de smaak, de kleur en de houdbaarheid van produkten. Gecontroleerde teelt in HET BUITENLAND Omdat niet het hele jaar door alle produkten in Nederland geteeld kunnen worden (kortere dagen, dus minder licht) en AH zijn klanten graag bij voortdu- ring veel keuze biedt, komt met name in de winter een aantal produkten uit het bui tenland. In Israel en Spanje zijn de telers drukdoende met de schone manier van telen, zoals voor AH in Nederland plaatsvindt, om ervaring op te doen. De aubergines, pepers en kers- tomaatjes bijvoorbeeld worden in Israel op dezelfde zorvuldige manier als in Nederland geteeld. De broccoli, tomaten en ijs bergsla uit Spanje en de broccoli en bloemkool uit Italie worden voor 100% geregistreerd. Aan de hand van deze registraties zijn door AH, in overleg met de telers, afspraken gemaakt om met deze informatie hun eigen gecontroleerde teelt in het buitenland net zo weinig milieubelastend te maken als in ons eigen land. ECOLOGISCHE TEELT Overigens, gecontroleerde teelt is iets anders dan ecolo- gische teelt. Ecologische teelt gaat op enkele punten ver- der, zoals het volledig ont- breken van het gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Veel ecologische produkten zijn momenteel echter nog niet constant van kwaliteit. Ook zijn deze pro dukten niet altijd voldoende verkrijgbaar. Enkele uitzon- deringen hierop vormen zuurkool, winterpeen en aardappels. Die zijn in veel AH-winkels ook van de ecolo gische teelt te koop. AH blijft openstaan voor de mogelijkheid om meer ecolo gische produkten te gaan verkopen, maar dan moeten de vraag en het aanbod eerst nog een stuk toenemen en daar ziet het op dit moment voor veel produkten nog niet naar uit. 70 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 70