In Honderd Jaar Is de Keus in Koffie Enorm Toegenomen n 1Hrk - ^fi If Lj Step' Boffie maakte de koffie van AH in de jaren dertig populair. In de oorlogsjaren maakte Albert Heijn surrogaatkoffie onder de naam 'Smalsko'. Stop/ Daar Is ALBERT-HEUIT KOFFIE Be IgtACKTlOSf en M Dear 'S Dome met it?;-!rlOT KOFFIE getekend door de Engelse cartoonist Crafton, ver- scheen in kranten en op strooibiljetten en werd in korte tijd razend populair. De kleine ober met zijn reus- achtige dienblad vol koppen dampende AH-koffie zorgde in grappige cartoons voor chaotische situaties. Het suc- ces van de BofFiecampagne brak alle records. Smaakt als koffie In de oorlogsjaren kreeg de koffiebranderij te kampen met een gebrek aan grond- stoffen. Daarom fabriceerde Albert Heijn van onder ande- re cichorei een surrogaatkof fie, die zo goed smaakte dat menige klant het verschil met echte koffie niet kon proeven. Het produkt kreeg dan ook de naam Smalsko: SMaakt ALS KOffie. Kies je eigen kleur In mei 1958 begon men in het laboratorium van Marvelo met de zogeheten smaakpanels, bestaande uit personeelsleden en huisvrou- wen die op bezoek waren in de fabriek. Met behulp van deze panels werd de smaak van nieuwe produkten ge- test. Het eerste artikel dat zo tot stand kwam, was Vier- smakenkoffie'. Onder het motto 'kies je eigen kleur' bevatte een verpakking van dit produkt vier verschillen- de soorten koffie, elk met een eigen kenmerkende kleur. De parel in de kroon De naam Perla is afgeleid van de parelbonen die uit Brazilie geimporteerd wer- den. Een parelboon is als het ware een 'dubbele' koffie- boon. Aanvankelijk werd de naam gekoppeld aan het land van herkomst: Perla Americana, Perla de Colombia en Perla de Guatamala. In 1977 vond een herintroductie van AH-koffie plaats, waarbij Perla Americana werd omgedoopt tot Perla Mild. In 1989 heeft het gehele koffie-assortiment de naam Perla gekregen en werden bovendien twee nieuwe koffiesoorten ge'in- troduceerd: Perla Superieur en Perla Extra Mild. Een kwestie van smaak Het ruime assortment Perla- koffie is zo samengesteld dat er voor elke smaak de per- fecte koffie te vinden is. Om u te helpen kiezen volgt hier een overzicht van de ver- krijgbare soorten: Perla Robusta Lekker pittig en krachtig. Perla Mild Een uitgebalan- ceerde, milde en geurige koffie. Perla Extra Mild Milde koffie met een voile geur, speciaal voor mensen die veel koffie drinken of die een gevoelige maag hebben. De bonen zijn namelijk voor het branden ontdaan van vliesjes en vet- ten die maagproblemen kun- nen veroorzaken. Perla Mokka Heeft een geuri ge en krachtige smaak, ver- kregen door geraffineerde melange van de beste koffie- bonen. De melange bestaat voor 100% uit Arabicabonen. Perla Superieur De 'koning onder de koffie', met een vol aroma en een verfijnde smaak. De melange bestaat voor 100% uit Arabicabonen van hoger gelegen vulkani- sche berghellingen. Perla Espresso Een verfijnde espressomelange die naar origineel Italiaans recept dubbel gebrand en daardoor extra pittig is. Wel de smaak, niet de cafeine Perla Mild en Perla Mokka zijn ook in een cafeinevrije variant verkrijgbaar. De bonen worden voor het branden ontdaan van cafeine. Alle andere bestand- delen blijven hierbij behou- den, zodat de cafeinevrije koffie dezelfde smaak heeft als de gewone, gelijknamige soorten. Een snelle 'oplossing' Hebt u weinig tijd, maar toch trek in een lekker kopje koffie, dan biedt oploskoffie snel een uitkomst. U kunt kiezen uit Perla Robusta, Perla Mild, Perla Mild cafe'i- nevrij of Perla Mokka. Ook heel handig is Perla Cafe Filtre, eenkops koffiefilters die kant-en-klaar gevuld zijn met versgemalen Perla Mild. U hoeft er alleen maar kokend water op te gieten, en klaar is uw kopje verse koffie. Voor een speciale gelegenheid Een geurig kopje koffie vormt de ideale afsluiting van een feestelijk dineetje. Met de vier verrukkelijke Een greep uit soorten Perla aromakoffie het huidige maakt u er echt iets speciaals assortiment van. Deze dessertkoffie is er Perlakoffie. in de smaken butterscotch, chocolade-amandel, rum- orange en cappuccino. De koffie drinkt het lekkerst uit kleine kopjes, omdat de smaak vrij sterk is. U kunt de sterkte ook zelf bepalen door de gearomatiseerde koffie te mengen met gewone snel- filterkoffie. Hele of gemalen bonen? In de periode dat AH de Perlakoffie intro- duceerde werden hele koffiebonen het meest gebruikt: in 1960 maalde maar liefst 90% van de klanten de koffie zelf. Sinds de komst van het vacuum verpak- ken, eerst in blik vanaf 1961 en later in pak (vanaf 1972), neemt kant-en-klaar gemalen koffie echter een steeds belang- rijker plaats in. Tegenwoordig kiest 93% van de AH-koffiedrinkers voor het gemak van gemalen koffie. AllerHande 35

Allerhande | 1995 | | pagina 35