Honderd Jaar van Albert Heijn Wat begon in het washok achter het eerste AH-winkeltje, groeide uit tot een bloeiend bedrijf: de koffiebranderij van Albert Heijn. U leest het in dit verhaal van bolbranders, stripfiguren, heel veel vak- manschap en een parel van een koffie. En vanzelfsprekend hebben we ook feestelijke recepten met koffie. Koffie recies honderd jaar geleden begon Albert Heijn in het washok achter zijn eerste winkeltje Het tweede in Oostzaan met het zelf winkeltje van branden van koffie. Hij Albert Heijn gebruikte daarvoor een bol- stond in of kogelbrander die met de Purmerend. hand rondgedraaid werd boven een open vuur. Enkele jaren later vertrok hij naar Zaandam en liet aan de oever van de Zaan het pak- huis 'Neeltje' bouwen, waar de koffiebranderij onderge- bracht werd. Dit pand werd al snel te klein. In 1921 werd de koffiebranderij overge- plaatst naar de eigen fabriek van Albert Heijn, die later Marvelo ging heten. De fabriek werd voortdurend uitgebreid en verhuisde in 1993 naar een nieuw ge- bouw op een industrie- terrein aan de rand van Zaandam. Hier wordt de koffie volgens de allernieuw- ste technologieen gebrand met behulp van hete lucht. 'Stop! Daar is Boffie...' In dit huis ging In de dertiger jaren nam de het gezin Heijn bekendheid van de koffie in 1899 wonen. van het eigen merk enorm Op de bijbeho- toe, dankzij een succesvolle rende grond reclamecampagne met als werd het pak slogan 'Stop! Daar is Boffie huis 'Neeltje' met Albert Heijn's koffie'. gebouwd. Het stripfiguurtje Boffie, 32 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 32