Vele Olien voor Minstens Zoveel Toepassingen Hull ib Olijfolie Deze olie is samenge- steld uit geraffineerde olijf- olie en 'extra vierge' olijfolie van de eerste persing. Deze olie heeft dezelfde toepassin gen als de 'extra vierge' olijf olie. (Merken: Bertolli, Car- bonell.) Hazelnootolie Olie vervaar- digd uit de eerste koude per sing van verse hazelnoten. Hazelnootolie bevat veel vita- mine E en kenmerkt zich door een krachtige geur en smaak. Toepassingen in de keuken: salades en dressings. (Merken: Epifme, Royal Mail.) Mai'skiemolie In de kiem van de ma'iskorrel zit olie. Van- daar de naam maiskiemolie. Toepassingen in de keuken: bakken, sauzen en frituren. (Merken: AH, Mazola, Reddy.) Saffloerolie Uit het zaad van de saffloerplant gewonnen olie. De plant groeit in Egyp- te, in het oostelijk deel van Azie en aan de westkust van Noord-Amerika. Toepassingen in de keuken: bakken, smoren, stoven, sauzen en dressings. (Merk: Carbonell.) Sesamolie Uit de eerste koude persing van sesam- zaadjes vervaardigde olie. Een ldeine hoeveelheid geeft al een zeer delicate smaak aan tal van gerechten. Toepassingen in de keuken: Chinese, Japanse en Indiase gerechten. (Merken: Epifme, Royal Mail.) Sojaolie Uit de bonen van een sojaplant gewonnen olie. De plant komt oorspronkelijk uit China en werd in 1854 in Amerika ingevoerd. Pas in 1910 werd deze plant op grote schaal verbouwd. Sla- olie is meestal sojaolie. Toepassingen in de keuken: sauzen, salades en dressings. (Merken: AH, Reddy.) Walnotenolie Walnotenolie geldt als de delicatesse onder de olien. De walnotenboom groeit in Midden- en Zuid- TIP Olien kunnen onder invloed van licht, warmte en lucht ranzig worden. U kunt ze daarom het beste koel en donker bewaren. Bewaar de olie echter niet in de koelkast, want dan kan de olie gaan stollen. Hoe lang u de olie kunt bewaren is afhankelijk van de soort. De meeste soorten zijn ongeveer zes maan- den tot een jaar houdbaar. Mits koel en donker bewaard blijft de olie goed tot de op de fles aangegeven datum. Europa en in Noord- en Zuid- Amerika. De olie wordt gewonnen door koude per sing. Toepassingen in de keuken: salades en Franse gerechten. (Merken: Carbonell, Epifme, Royal Mail.) Zonnebloemolie Tot de I9e eeuw werd de zonnebloem uitsluitend gebruikt als sier- plant. Een Russische boer ont- dekte het hoge vetgehalte van rijpe zonnebloempitten. De bloem kan een diameter bereiken van 50 cm, waarin circa 2000 pitten kunnen zit- ten. De plant wordt ver bouwd in Argentinie en Europa. Toepassingen in de keuken: salades, fondue, frituren, braden van vlees en vis. (Merken: AH, Becel. Burg, Reddy.) De oliesoorten in dit artikel bevatten gemiddeld 900 kito- calorieen per 100 gram. AllerHande 27

Allerhande | 1995 | | pagina 27