Plantaardige Olie Smaken, Geuren en Kleuren van Naast de klassieke olijfboom komen op de wereld een groot aantal andere planten en bomen voor met oliehoudende zaden, pitten, kiemen en vruchten. Van aardnoot- tot zonnebloemolie. In totaal zijn er meer dan veertig plantaardige olien geschikt voor consumptie. Olie: niet alleen voor de sla D e Nederlandse keu- ken is niet bepaald scheutig met plant aardige olien. Het meest gebruiken we olie voor het maken van dressings voor sla en rauwkost. Bakken en braden doen we nog vaak in boter of margarine. Langzamerhand winnen de olien echter ook hier steeds meer terrein. Niet onlogisch, want olie kent veel gebruiks- mogelijkheden, denk maar aan bakken, frituren, smoren, grillen of een scheutje bij pocheervocht. 'Geschenk van de goden' Het consumeren van plant aardige olien is verre van nieuw. Vooral sojaolie en olijfolie kennen een eeuwen- oude geschiedenis. De Chinezen waren al sinds 1200 voor Christus ver- trouwd met sojaolie, terwijl de Grieken in de klassieke Oudheid grossierden in olijf olie. Een 'Geschenk van de Goden', zo noemden zij de olie die rijkelijk vloeide aan het hof van koning Minos en liederlijk werd bezongen door de Griekse dichter Homerus in de Ilias en Odyssee. In de 16e eeuw vorrnde de handel in olijfolie de belangrijkste inkomsten- bron van de Spaanse stad Sevilla. 'Maagdelijke' olie Binnen het assortiment plantaardige spijsolien zien we vaak de term 'extra vier- ge' op het etiket staan. Het betekent dat de desbetreffen- de olie is verkregen uit de eerste persing, ook wel aan- geduid met koude persing. Bij deze methode vindt namelijk geen verhitting plaats. 'Extra vierge' olie is kwalitatief gezien de beste, omdat alle smaak- en geur- stoffen en vitamines van de vrucht bewaard zijn geble- ven. Maagdelijke olie ken- merkt zich dan ook door een krachtige geur en smaak. De produktie van olijfolie Tegenwoordig bedraagt de produktie van olijfolie ca. 1.800.000 ton per jaar. Dat lijkt veel, maar is het niet. De produktie van olijfolie is altijd kleinschalig geweest. Olijfbomen groeien slechts in een beperkt deel van de wereld. Bovendien is een olijfboom pas na ongeveer tien jaar volop in produktie. De landen rond de Middel- landse Zee zijn nog altijd de grootste leveranciers van olijfolie. De eigen bevolking (Italie voorop) vormt de grootste consument. Van boom tot bord Olijfolie wordt gewonnen uit de pulp van olijven, die gedurende zes maanden langzaam in de zon zijn gerijpt. Voor de kwaliteit van de olie is het van groot be- lang dat de olijven onmid- dellijk worden verwerkt. De olijven worden eerst gewas- sen en vervolgens onder molenstenen gemalen tot een stevige koek. Deze wordt tot een brij gekneed en daar- na geperst. Tijdens de per sing worden de vloeibare en vaste massa van elkaar ge- scheiden. Tot slot wordt de olie gescheiden van andere plantaardige sappen en gefil- terd, zodat een heldere olie ontstaat. De moderne variant van dit eeuwenoude procede kenmerkt zich door centrifu- gering. Zowel het scheiden van de vloeibare van de vaste massa als het afzonderen van de olie van de overige sappen gebeurt via een centrifuge in een gesloten circuit. Goede energieverstrekkers Olien en vetten zijn als ener gieverstrekkers belangrijk in ons voedselpakket. Plantaar dige olien zijn nagenoeg vrij van cholesterol en bevatten een hoog percentage onver- zadigde vetzuren. Bovendien bevatten ze geen conserveer- middelen, kleur- en smaak- 24 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 24