AHA Vraa Antwoord Welke koffie- maling is het meest geschikt voor handmatig koffiezetten? Ik zet nog altijd koffie met de hand. Welke soort maling kan ik nu het beste gebrui- ken, de grove maling of de snelfiltermaling? Mevr. D. te G. Het gebruik van grove maling of snelfiltermaling is niet afhankelijk van het handmatig koffiezetten of met een koffiezetapparaat, maar het heeft te maken met de soort filter die wordt gebruikt. Heeft u een koffiepot met een rondfilter dan raden wij u aan de grove maling te gebruiken. Bij deze methode sijpelt de koffie gestaag in de pot. Om te voor- komen dat de koffie de filterope- ningen verstopt, kan er op de bodem wat kristalsuiker worden gestrooid of een papieren filter- rondje worden gelegd. Maar zet u koffie met een zogenaamde snelfilter waarin filterzakjes wor den gebruikt, dan kunt u beter de snelfiltermaling gebruiken. Omdat het filteren bij deze methode sneller gaat, is de maling fijner waardoor het door- stromen enigszins wordt ver- traagd. Bij handmatig koffiezet ten is het in beide gevallen aan te raden dat u de koffie na het eerste scheutje water circa een halve minuut laat wellen om ver- volgens de rest van het water toe te voegen. Wat is de wettelijk toegestane hoeveelheid sulfiet in wijn? Hoeveel sulfiet mag wijn vol- gens de wet bevatten en zijn er misschien ook wijnen te noemen die een laag sulfietgehalte hebben? Dhr. J. te A. De wettelijk toegestane hoeveelheid sulfiet in wijn is 160 ppm. (parts per million, oftewel milligram per kilo) Voor de wijnen die we onder ons eigen merk verkopen is het streven om ongeveer 100 ppm aan te houden. Rode wijn bevat in het alge- meen minder sulfiet dan witte wijn. Het is voor ons niet te zeggen welke wijn, buiten de wijnen die we zelf bottelen, minder sulfiet bevat dan de wettelijk toegestane hoeveelheid. Dit kan namelijk per oogst en van partij tot partij verschillen. Kan kiwi verwerkt worden in zuivel- produkten? Ik heb wel eens gehoord dat kiwi niet door yoghurt gemengd kan worden. Is dat waar? Mevr. G. te Z. Kiwi vormt een goede combi- natie met frisse produkten zoals yoghurt, via, kwark, pudding en ijs. Kiwi bevat echter een eiwit- splitsende stof, actinidine. Deze stof maakt dat kiwi in combinatie met zuivel een bittere smaak kan geven als het te lang staat. Om dit te voorkomen moet kiwi op het laatste moment, dus direct voor het opdienen, worden toe- gevoegd. Hoe ontstaan gaatjes in augurken? Regelmatig tref ik in de zoetzure augurken kleine gaatjes aan. Als ik de augurken voor garnering nodig heb, vind ik die gaatjes niet zo fraai. Kunt u mij een soort aanbevelen zonder gaatjes? Mevr. d. W. te B.oZ. Hollingen (gaatjes) in augurken ontstaan tijdens het groeipro- ces. De temperatuurschomme- lingen van het afgelopen jaar, een vochtig voorjaar direct gevolgd door een hete zomer, zijn hier de oorzaak van. Hierdoor is de groei te snel gegaan waardoor er zich hollin gen hebben kunnen vormen. Omdat er aan de buitenkant van de augurk niets te zien is, kan deze 'afwijking' niet geconsta- teerd worden. Dit kan alleen door de augurk open te snijden. Deze hollingen hebben overi- gens geen invloed op de smaak of kwaliteit van de augurk. Hoe kleiner de augurken hoe minder kans op hollingen, dus raden wij u aan een kleinere maat augurk te kopen. Kan een prijssticker op paprika worden geplakt? Laat de prijssticker op de groenteafdeling lijmresten achter wanneer je hem gewoon op een paprika of een aubergine plakt? Is dit schadelijk voor de gezondheid en kun je dit soort produkten beter in een plastic zakje doen met daar- op de sticker? Dhr. M. te Z. Produkten die gemakkelijk los kunnen worden vervoerd, zoals paprika's, aubergines en cour gettes, behoeft u niet in een zakje te doen. De prijssticker kan zonder bezwaar op het pro- dukt worden geplakt. Verpak- kingsmateriaal, lijm en inkt e.d. die rechtstreeks met voedsel in aanraking komen, moeten goed- gekeurd zijn voor gebruik in het levensmiddelentraject. De prijs sticker laat geen lijmresten achter. Daarnaast gaat het om produkten die voor het gebruik gewassen dan wel geschild worden. Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfs- leiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AllerHande kunt u terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over produkten worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. AllerHande 99

Allerhande | 1995 | | pagina 99