Als AH al meer dan 25 soorten sherry in het assortiment en 2 o e t heeft, dan kunt u wel nagaan hoeveel verschillende smaken er gemaakt worden. In de koelkast V herry is alleen echte sherry als er Jerez op staat. Maar als u denkt dat u dan voldoende weet, heeft u het mis. Er zijn bleke, veder- lichte en goudgele soorten en diep donkerbruine, bijna stroperige sherry's. Het ver- schil in kleur en smaak zit 'm vooral in de manier waar- op de maker de sherry heeft laten ontwikkelen. Eigenlijk is sheny een versterkte wijn, dat wil zeggen dat er aan droge witte wijn extra alco hol wordt toegevoegd. Grofweg zijn sherry's in twee groepen te verdelen: die met 'flor' en de groep zonder. Flor betekent letterlijk: bloem. Het slaat op het laag- je grijswitte gistcellen dat van nature op de wijn ont- staat. Dit is verantwoordelijk voor het speciale aroma van Manzanilla, Fino en Amon tillado. Oloroso is een sheriy die zonder florgroei is ont- wikkeld en daardoor een andere, veel zwoelere smaak heeft. Bodega's en solera's Alle soorten sherry rijpen in grote vaten van eikehout. Die periode van rijpen is mini- maal drie jaar, maar kan veel langer zijn. Om jaar in, jaar uit precies dezelfde sherry van dezelfde kwaliteit te kunnen leveren, werken alle bodega's (wijnhuizen) met solera's. De solera is een manier om wijnen uit ver schillende vaten te mengen. Het systeem bestaat uit drie, vier of soms zelfs vijf rijen van op elkaar gestapelde BEWAREN Manzanilla en Fino zijn het lekkerst als ze jong wor den gedronken. Het bijna knisperende aroma blijft bewaard zolang de ties gesloten is. Heeft u'm een- maal geopend dan verdwijnt het. Sluit een open fles daarom goed af en bewaar hem in de koel kast. Dan blijft de sherry zeker een week goed. Na die tijd verdwijnt het tintelfrisse, maar ook dan kunt u hem nog gerust drinken. vaten. De oudste wijnen lig- gen beneden, de jongste boven. Uit de onderste vaten wordt getapt. En dat vat wordt aangevuld met jonge- re wijn uit de tweede rij, waaraan nog jongere wijn uit de derde rij wordt toege voegd, enzovoorts. Met Fino en Amontillado worden bepaalde typen sher ry aangegeven. Bij de aandui- ding hoort een bepaalde smaak die voor elke bodega ongeveer gelijk is. Ongeveer gelijk, want elke producent heeft zijn eigen idee over het aroma van zijn sherry's. En die verschillen proeft u. Daarom heeft Albert Heijn niet alleen diverse typen in huis, maar worden die typen ook nog door diverse bode ga's geleverd. Zodat u precies die smaak kunt kiezen, die bij u past. Het verschil in smaak en kwaliteit wordt onder ande re bepaald door de tijd die de sherry krijgt om zich te ont wikkelen. Laat de producent z'n sherry's vijf of vijftien jaar liggen? Ook het aantal solera's be'invloedt het resul- taat. Sommige soorten door- lopen veel meer dan vijf niveaus. Ook dat kost tijd, arbeid en dus geld. Die ver schillen zijn dan ook niet alleen in de smaak en kwali teit terug te vinden, maar eveneens in de prijs. Vandaar dat de ene sherry meer kost dan de andere. Manzanilla: strakdroog en zilt De geur en smaak van Manzanilla kornen overeen met die van een Fino sheriy. Manzanilla is alleen nog lich- ter (15,5% alcohol), iets dro- ger en zelfs een tikkeltje zilt. Misschien komt dat laatste omdat deze sherry rijpt in het stadje Sanlucar de Barrameda dat aan de kust ligt. De zeewind zou verant woordelijk zijn voor die spe- cifieke smaak. Manzanilla wordt als aperitief gedron ken, maar smaakt ook bij AllerHande 77

Allerhande | 1995 | | pagina 77