Chianti Classico: de Verrukkelijke D VoNDST VAN EEN BARON Een goede Chianti Classico is fruitig, krachtig en tegelijkertijd soepel Daarom past deze wijn bij veel verschillende gerechten. e streek Chianti ligt tussen Florence en Siena. A1 eeuwen- lang wordt er in dit deel van Toscane wijn gemaakt. Ook door Ricasoli, de producent van de wijn van de maand. Sinds de twaalfde eeuw bewoont de familie Ricasoli de burcht Brolio. Daar werd door de Florentijnen tegen de Sienezen gestreden. De Ricasoli's vochten niet, maar verbouwden druiven. Van die druiven maakten ze wijn en dat gaven ze aan de solda- ten. Als hart- en spierverster- ker. Deze adellijke familie heeft zich sinds die tijd met wijn beziggehou- den. Het was Bettino Ricasoli, bijgenaamd 'de ijzeren baron', die in de negentiende eeuw een belangrij- lce bijdrage aan de ontwikkeling van Chianti leverde. Hij experimenteerde met druiverassen en vond op een gegeven moment de ideale combina- tie. De druif san- giovese vomde de basis van zijn wijn. Die gaf de wijn z'n fruitige aroma's en z'n stevigheid. De druif canaiolo zorgde voor de prachtig robijnrode kleur en haalde de scherpe kantjes van de sangiovese. De witte malva- siadruif maakte de wijn fijn en elegant van smaakt. Nog steeds worden deze druiven voor Chianti gebruikt. Bij gerechten met een Toscaans tintje De Italiaanse wijnwet geeft precies aan wellce druiven in welke percentages in de wijn moeten voorkomen om Chianti te mogen heten. Toch blijft er voor de produ cent genoeg speelruimte over om er zijn eigen wijn van te maken. De Chianti Weten van wijn Classico van Ricasoli is robijnrood van kleur, heeft een fruitige geur en een ste- vige, soepele smaak. Als u goed ruikt, ontdekt u ook iets van vanille. Dat komt van het eikehouten fust waarin de wijn een jaar lang heeft gerijpt. Omdat de wijn krachtig is en tegelij kertij d makkelijk drinkt, past hij bij veel gerechten. Onder andere bij pasta en pizza, maar ook bij vleesschotels. En uiler- aard doet de Chianti het heel goed bij gerechten met een Toscaans tintje, zoals cour- gettetaart, kip in tomaten- saus en lamskoteletjes met rozemarijn. Wijn van de maand in het kort Naam: Ricasoli 1993 Chianti Classico DOCG Smaak: stevig, soepel, met fruitige aroma's Serveertemperatuur: ca. 16 a 18 "C Lekker bijpasta, pizza, kruidige groenteschotels, niet te zware vleesgerechten en pittig belegen kazen Op dronk: nu (en tot eind 1996) Verkrijgbaar: zolang de voorraad strekt Prij s8,95 Classico BETEKENT Leest u de aandui- ding 'Classico' op het etiket, dan weet u dat deze wijn uit het hart van de streek komt. Ooit zijn de boeren ergens begonnen met het produceren van hun wijn. Zij zochten naar de ideale helling om hun druivestok- ken te planten. Voor Chianti was dat de zone ten zuiden van Florence en. cQ\CO ten noorden van Siena. Inmiddels is het gebied waar Chianti vandaan komt veel groter geworden. Maar alleen de wijnen uit het oor- spronkelijke herkomstgebied mogen zich Chianti Classico noemen. De aanduiding classico komt ook bij andere Italiaanse wijnen voor. Onder andere bij Orvieto, een fris fruitige witte wijn uit Umbria. Bezoek aan de burcht In kasteel Brolio zijn tegen- woordig gastenverblijven en de kantoren van het wijn- huis Ricasoli gevestigd. U kunt de burcht bezoeken, wijnen proeven en er, als u tijdig reserveert, ovemachten. AllerHande 67

Allerhande | 1995 | | pagina 67