ruivenweetjes Op blote voeten door de druiven Is dat nou wijn of druivesap! Krenten en rozijnen waren ook druiven! Witte wijn van blauwe druiven Om wijn te maken persen ze druiven uit. Heel voorzichtig. De druiven moeten openbarsten zonder dat de steeltjes of gitjes kapot gaan. Vroeger persten ze de drujven uit door er zacht- jes met blote voeten overtteen te lopen. Nu zijn er machines die dit werkje ovememen. Voor witte wijn halen ze dus meteen alle schil- letjes uit het druivesap. Het maakt dan niet meer uit wat voor kleur de druif heeft. Het sap is altijd wit, ook van blauwe druiven. Bij rode wijn gebruiken ze alleen blauwe drui ven en de schilletjes blijven erin. Daardoor krijgt de wijn z'n rode kleur. Als de wijn klaar is wor- den de schilletjes eruit gezeefd. Wijn wordt gemaakt van druiven. Tijdens het gisten ontstaat er alcohol in de wijn. Er bestaat rode, witte en rosewijn. De laatste is roze van kleur. Soms zit er ook wel eens een klein beetje prik in wijn. Dan zie je belletjes in het glas. Als je wijn wilt drinken, maar zonder alcohol, vraag dan om druivesap in een echt wijnglas. Niemand zit het verschil! Krenten en rozijnen zijn gedroogde druiven. Ze worden er speciaal voor gekweekt, bijvoorbeeld in Griekenland, Spanje en Turkije. De druiven- trossen worden aan rekken in de zon gehangen. Omdat het vocht verdampt, worden de druiven heel klein. Niet alle krenten en rozijnen drogen in de zon, soms gebeurt het in een fabriek. Krenten zijn genoemd naar de stad Korinthe in Griekenland. Als je een paar lceer snel 'Korinthe' zegt, hoor je vanzelf'krenten'. Wordt witte wijn van witte druiven gemaakt en rode wijn van blauwe druiven? Nee! Van blauwe druiven kun je ook witte wijn maken. Het schil- letje van de druif is het geheim. Dat kleurt de wijn rood. Kinderk Een kurk is gemaakt van de schors van een boom, de kurkeik. Kurkeiken zie je veel in Portugal en Marokko. Kurkschors kan heel dik worden en laat vanzelf los van de boom. Van die schors maken ze niet alleen kurken voor in de wijnfles, maar bijvoorbeeld ook kurkvloerbedekking en onder- zetters voor onder andere pannen. F0T0; tramw™ natura 52 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 52