Piemonte: Gebied en Robuuste van Frivole Wijnen Verleidelijk en Onweerstaanbaar OUDE Bekenden IN EEN NlEUW jASJE Uit Piemonte: Dolcetto en Barolo De een Frivool, de Ander Robuust In het noordwesten van Italic lig: de Piemonte. Zowel de Alpen als de Apennijnen hebben veel invloed op het klimaat. Druiven groeien en rijpen hier goed, maar de wijnstok moet er wel moeite voor doen. En dat maakt de wij- nen alleen maar mooier. Het geeft ze karakter. De Piemonte wordt dan ook gerekend tot een van 's werelds beste gebieden voor rode wijn. Nebbiolo is hier de druivesoort. Hiervan wordt onder andere de Barolo gemaakt, 'de koning van de wijnen en wijn van de koningen'. Deze donkere, ro- bijnrode wijn is vooral krachtig en stevig. In de aardse smaak zijn aroma's van paddestoelen en van maggi(plant) te ontdekken. Het is een winterse wijn, waarbij gegeten moet worden. Schenk hem bij een stoofschotel van rund- vlees of bij hazepeper. De smaak van Barolo komt het best tot z'n recht als u de lies een uur voor gebruik opent en de wijn op een temperatuur van ca. 18 "C ser- veert. Heel anders is de Dolcetto d'Alba. Alleen de naam doet al vermoeden dat het hier om een ander type, veel frivolere, wijn gaat. Dolcetto is de druivesoort waarvan in de Piemonte op verschillende plaat- sen wijn wordt gemaakt, onder andere rondom Alba. De wijn is fruitig en druivig. U zou hem met een stevige Beaujolais kunnen ver- gelijken. Het is een wijn om bij pates en pittige salami te schen- ken. Maar ook bij gerechten met varkensvlees en bij pasta doet hij het goed. Serveer de Dolcetto op een temperatuur van ca. 16 a 18 'C of iets koeler. Barolo 1991, Fontanafredda Lekkere rode wijn bij hazepeper en stoofschotels met rundvlees en paddestoelen. Serveertemperatuur: 18 'C. Prijs: f 17,95 Dolcetto d'Alba 1994, Fontanafredda Lekkere rode wijn bij varkensvlees, kalkoen, bij pasta en bij hartige taarten met bloemkool en broccoli. Serveertemperatuur: 17 'C. Prijs: f 11,95 Ook uit Piemonte: Moscato d'Asti Wijn kan naar van alles ruiken en sma- ken, maar het aroma van druiven komt u er zelden in tegen. Er is een uitzonde- ring. In wijnen gemaakt van de muscat (of op z'n Italiaans: moscato) is de druif heel duidelijk te herkennen. In Piemonte wordt van de moscatodrui- ven een verrukkelijke, ffiszoete mous- serende wijn gemaakt. Het alcoholge- halte is lager dan gebruikelijk voor wijn, namelijk ca. 6% in plaats van ca. 12%. De 'bubbels' zijn klein en fijn waardoor ze zacht bruisen. Moscato d'Asti smaakt heerlijk bij een bavarois met vers fruit of bij vanille-ijs met drui- vensaus. Tip: probeer hem ook eens zo, zonder er iets bij te eten. Moscato d'Asti 1994, Fontanafredda Lekkere witte wijn bij allerlei (vruchten)desserts. Serveertemperatuur: 8 a 10 'C. Prijs: f 9,95. AH heeft al jaren Italiaanse wijnen in het assortiment. Die vertrouwde namen blij- ven, maar de kwaliteit van de wijnen is verbeterd. Van de Soave en Valpolicella staat er nu een 'Classico' in het schap. Classico wil zeggen dat de wijn uit het hart van het gebied komt, daar waar de oorspronkelijke wijngaar- den op de gunstigste plekken liggen. Classico garandeert de herkomst. Het is officieel geen garantie voor een bete- re kwaliteit, maar die kunt u er wel van verwachten. Soave Classico Frisse, soepele witte wijn uit de buurl van Verona. Soave smaakt het best als hij jong en koel wordt gedronken. Lekker hij vis, salades en geitenkaas. Serveertemperatuur: ca. 10 "C. Prijs: f 7,95 Valpolicella Classico Lichte, fruitige rode wijn uit de provincie Veneto. Lekker bij pasta, pizza, jonge kazen, varkensvlees en kalkoen. Serveertemperatuur: 16 °C. Prijsf 7,95 AllerHartde 29

Allerhande | 1995 | | pagina 29