Geitenkaas O met Internationale Allure EEN DELICATESSE A1 eens geproefd van 'n stukje geitenkaas? De smaak kan uiteenlopen van zacht naar krachtig, net zoals de geur verfijnd of juist heel aromatisch is. Puur, maar ook in combinatie met hartig of zoet is deze kaassoort het proberen meer dan waard. Harde en zacht nder de kaassoorten vormen de geitenka- zen een uitgebreide familie. Vooral in Frankrijk worden honderden soorten geitenkaas geproduceerd. Sommige komen niet verder dan het dorp waar ze ge- maakt worden. Andere soor ten daarentegen genieten internationale vermaardheid. De Crottin de Chavignol bij- voorbeeld. Deze kleine, stevi- ge en zoals gebruikelijk naar de streekvernoemde Franse geitenkaas is ook bij AH ver- krijgbaar. 'Crottin' is Frans voor 'keutel'. Vergis u niet. Deze geitenkaas wordt niet door zijn penetrante geur, maar door zijn kleine, ronde vorm 'keutel' genoemd. Bij Albert Heijn vindt u naast de Crottin de Chavignol ook andere kleine rondvormige geitenkazen. De Crottin Bokkesprong bijvoorbeeld. Dit verse Nederlandse geiten- kaasje is verkrijgbaar met peterselie en paprika. De Crottin Frais Triballet is weer van Franse afkomst. Dit gei- tenkaasje is een nog ongerijp- te, niet gedroogde Crottin en heeft een heerlijk zachte smaak. Chevre en mi-chevre In Frankrijk is 'chevre' de gebruikelijke term voor gei tenkazen. Het betekent zowel 'geit' als 'geitenkaas'. Niet alle geitenkazen echter wor den van louter geitenmelk gemaakt. Soms wordt er ook schape- of koemelk aan toege- voegd. In dat geval worden de kazen omschreven als 'mi- chevre'. De aanduidingen 'chevre' of'pur chevre' geven aan dat voor de kaas uitslui- tend geitenmelk is gebruikt en dat de geitenkaas ten min- ste 45% vet bevat. Dit is wet- telijk voorgeschreven. Verse geitenkazen zijn vanaf het begin van de zomer tot het einde van de herfst verkrijg baar. Dit komt omdat de lac- tatieperiode (de periode waarin de melk wordt afge- scheiden) bij geiten beperkt is tot de zomermaanden. Puur natuur Geitenkaas wordt op dezelfde manier gemaakt als 'gewone' kaas. In het kort komt dat dus neer op het stremmen van de melk, het behandelen van de wrongel en het laten rijpen van de kaas. Bij geiten kaas wordt geen kleurstof toegevoegd. De meeste soor ten worden op relatief kleine boerderijen nog altijd op ambachtelijke wijze gemaakt. Aardappelschillen en GOUDSBLOEMEN Ook de bekende Nederlandse kok Cas Spijkers heeft nog niet zo lang geleden zijn cre- ativiteit op de geitenkaas los- gelaten. Het resultaat is een heerlijke, halfharde geiten kaas met aardappelschillen en kruiden. De schillen zijn afkomstig van kwalitatief hoogwaardige aardappels en zijn, na zorgvuldig te zijn gewassen en gekookt, in de geitenkaas verwerkt. De gro- tere winkels van Albert Heijn verkopen deze bijzondere geitenkaas, die u beslist eens moet proeven. Een andere opzienbarende geitenkaas in het assorti- ment van AH is die waarin goudsbloemen zijn verwerkt. Vroeger gebruilcte men goudsbloemen om boter een mooie gele kleur en voile smaak te geven. In de geiten- Geitenkaas met paprika en ui •- 62 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 62