Fris Fruitig in een Fraaie Fles Mm een verrukkelijke witte wijn wordt gemaakt. druivesoort waarvan Wijn van de maand in het kort Niet ver van de havenstad Ancona liggen de wijngaarden van Jesi. Daar groeit de 'verdicchio'. Een typisch Italiaanse Van de Marchigiani, de bewoners van de Italiaanse Marken, wordt gezegd dat ze per persoon meer wijn drin- ken dan wie ook in Italic. Tegelijkertijd wordt beweerd dat nergens anders de men- sen zo lang gezond blijven en zo oud worden. Natuur- lijk brengen de Marchigiani deze twee beweringen maar al te graag met elkaar in ver- band. Of dat terecht is, weet niemand. Zeker is dat er in de Marken goede, zuivere, opwekkende wijnen worden geproduceerd. De Verdicchio dei Castelli di Jesi is er een van. Het is een soepele, droge witte wijn met een fruitige smaak. Verdicchio is de druif waarvan de wijn wordt ge maakt. De wijn- gaarden liggen rondom (het kas- teel van) Jesi, in het glooiende land- schap dat van de Apennijnen naar de Atlantische oce- aan loopt. Classico duidt op een be- paald, beschermd herkomstgebied waar de betere Verdicchio's vandaan komen. Een Verdicchio dei Castelli di Jesi hoort tintelfris te zijn. Daarom wordt de wijn koel en jong gedronlcen. Verdicchio: Italiaanse 'Muscadet' De Verdicchio, zoals hij kort- weg door het leven gaat, is droog en fruitig en soms ook een tikkeltje zilt. Die cornbi- natie van smaken maakt hem heel geschikt 0111 bij schaal- en schelpdieren en bij visschotels te drinken. Ook bij salades met kip of kal- koen en bij belegen kaas doet de wijn het goed. Doordat deze Verdicchio lekker soe- pel smaakt, is het een ideale aperitief- en (tuin)feestwijn. Hoewel de vergelijking nooit helemaal opgaat, zou je toch kunnen zeggen dat de Verdicchio op een Muscadet lijkt. La Lollobrigida: BEROEMD EN BERUCHT Wat meteen opvalt aan de Verdicchio dei Castelli di Jesi is de lies. De vorm herinnert aan de amfora's van klei waarin de Grieken de wijn vanuit Ancona naar huis ver- scheepten. Dank- zij z'n weelderige rondingen heeft de amfoorfles de bijnaam 'La Lollo' of 'La Lollobrigida' gekregen. Wat de mandfles van Chianti heeft gedaan, deed 'La Lollo' voor Verdicchio. Aan de ene leant be- zorgde het de wijn bekendheid en herkenning. Aan de andere kant werd van die bekendheid mis- bruik gemaakt door in de fles ook N a a mReali, Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico 1994 Smaak: fris, fruitig, vol Serveertemperatuur: ca. 10 °C Lekker bij: schaal-en schelpdieren, salades met kip en kalkoen, belegen Goudse kaas en Edammer kaas, camembert Op dronk: nu Verkrijgbaar: zolang de voorraad strekt Prij s6,95 wijn van veel mindere kwali- teit te bottelen. Zo kreeg Verdicchio in de jaren zeven- tig en tachtig een slechte naam. Maar de wijnmakers uit deze streek lieten het er niet bij zitten. De bijzondere fles werd aan de kant gezet en de kwalileitswijn ging vanaf dat moment in een gewone fles. Inmiddels is de naam van de Verdicchio dei Castelli di Jesi zo ver hersteld dat er weer amfoorvormige flessen gebruikt kunnen wor den. Toch zijn er nu nog pro- ducenten die heel bewust de traditionele amfoor vervan- gen door een gewone fles. AllerHande 35

Allerhande | 1995 | | pagina 35