Elke Ui z'n Eigen Smaak dagen gedroogd in goed geventileerde ruimten. Gele uien zijn zeer geschikt voor zowel warme als koude gerechten. Ze zijn lekker in bijvoorbeeld salades, (uien)- soep, stoofschotels, gefruit door aardappelpuree en bij vlees, kip en wild. TRANEN De zwavel- houdende en etherisctie olien zijn er de oor- zaak van dat de tranen over uw wangen kunnen biggelen als u de uien fijnhakt. Het helpt om de uien te hakken onder een afzuigkap die aanstaat of bij het open raam. Ook door een uienhakker te gebruiken, beperkt u de tranen. Een grote hoeveelheid uien kunt u snel en zonder tranen in de keukenmachine fijnhakken. nodig het buitenste inge- droogde velletje eraf. Bos- uitjes kunnen in ringetjes gesneden (of geknipt), maar ook in langere stukjes gesne den verwerkt worden in tal gebruikt in sauzen en sala des. Gefruit zijn ze ook lek ker door gekookte groenten, bijvoorbeeld door tuinbonen en doperwtjes. Bosuitjes: lekker in salades Bosuitjes (in het voorjaar ook wel lente-uitjes genoemd) zijn jonge verse uitjes met het groene loof er nog aan. Ze worden bij AH in bosjes van meestal drie uitjes aan- geboden. Van april tot half September zijn er bij AH Hollandse bosuitjes verkrijg- baar. Vanaf September tot november komen ze uit het buitenland. Bosuitjes hebben een verfijnde verse uie- smaak: pittig en toch zacht. Uitstekend met het groene loof rauw te verwerken in bijvoorbeeld salades. Bos uitjes hoeft u nauwelijks schoon te maken: snijd de worteltjes eraf en trek zo- Rode uien: decoratief in KOUDE GERECHTEN Rode uien zijn een andere varieteit dan gele uien. Rode uien zijn verkrijgbaar van September tot en met maart. Ze hebben een voile en pitti- ge smaak. Rode uien hebben niet alleen een paarsrode schil, maar zijn ook van bin- nen dooraderd met dezelfde kleur. Rode uieringen (of gesnipperd) staan heel deco ratief op tal van gerechten, zoals salades en voorgerech- ten. Verwerk ze wel koud. Na verwarmen blijft er van de mooie paarse kleur weinig over. De verfijnde smaak VAN SJALOTJES Sjalotjes zijn niet gewoon kleine uitjes. Ze groeien als een rozet met een aan tal bol- letjes tegen elkaar aan en hebben een lichtbruin schil- letje. Ze zijn bij AH het hele jaar door verkrijgbaar in net- jes van 250 gram. Sjalotjes zijn fijner en aromatischer van smaak dan gewone uien. Sjalotjes worden met name van gerechten. Heel gestoofd vormen ze een prima bijge- recht bij groot vlees zoals rib- lappen of rosbief. Stoneleeks: nieuwe telg IN DE FAMILIE Stoneleeks zijn een nieuwe variant op bosuitjes: iets dun- ner en met een frisse, pittige preiachtige smaak. Ook bij stoneleeks is zowel het wit als het groen te gebruiken. Alleen de worteltjes moeten verwijderd worden. De toe- passing is hetzelfde als van bosuitjes: lekker in bijvoor beeld salades en roerbakge- rechten. Stoneleeks zijn per acht stuks verpakt in een open plastic zakje. Ze zijn verkrijgbaar bij de grotere AH-winkels. Als er in een recept gebruik wordt gemaakt van prei (of ui) als garnering, dan kunt u hiervoor in de plaats ook prima fijngesnipperde bosui of stoneleeks gebruiken. Koel en droog bewaren Uien zijn na aankoop nog zo'n drie weken te bewaren op een koele, donkere en droge plaats waar voldoende ventilatie is. Door licht en vocht gaan uien uitlopen. Dit gaat ten koste van de kwaliteit. Bosuitjes en stone leeks kunt u na aankoop het beste in de koelkast bewaren. Ze zijn dan nog ongeveer vier dagen houdbaar. AllerHande 33

Allerhande | 1995 | | pagina 33