AHA Vraag en Antwo ORD Hoe komt de elle- boogmacaroni aan zijn gebogen vorm en waarom verandert de vorm na het koken niet? Terwijl ik uw meergranen macaroni aan het eten ben, vraag ik me af hoe ze eigen- lijk aan die gebogen vorm komen en hoe het mogelijk is dat ze na het koken de gebogen vorm niet verliezen? Mevr. L. te Z. In een plaat, matrijs genaamd, zitten 'tunneltjes' die de vorm hebben van macaroni. Aan het begin van ieder tunneltje zit een puntje dat voor de holling in de macaroni zorgt. Het deeg wordt door de matrijs geperst en afge- sneden. Hierna wordt de macaro ni in speciale droogtunnels ge- droogd, waarbij de temperatuur zorgvuldig in de gaten wordt ge- houden. Door het drogen wordt de macaroni als het ware vorm- vast. Macaroni zet tijdens het koken uit en omdat de buitencir- kel groter is dan die aan de bin- nenkant, zet de buitenkant ook meer uit dan de binnenkant en zo blijven de elleboogjes in vorm. Wat is de voedings- waarde van Tokio mix? U verlcoopt enlcele soorten Japanse zout- jes. Op de verpakking staan de ingredienten ver- meld, maar geen voedings- waarde. Kunt u mij de voe- dingswaarde geven van Tokio mix? Mevr. F. te G. AH Tokio mix bevatper 100 gram: 380 kilocalorieen, 84 gram koolhydraten, 8 gram eiwitten en 0,5 gram vet. derlijk toegevoegd? Mevr. B. te N. Natrium is een onderdeel van zout. Natrium komt van nature voor in bijna alle voedingsmiddelen, dus ook in spinazie. Als het om een toevoeging gaat, wordt dat niet aangegeven met natrium, maar met zout. Daarom zult u natrium nooit als ingredient op een verpakking zien, maar wel bij de voedingswaardedeclaratie. Hoe komt het dat chocolade wel eens een wit/grijze uitslag heeft? 11c heb voor mijn verjaardag een doosje bon bons gekregen. Toen ik ze wilde presenteren zag ik dat er een witte aanslag op zat, het leek wel een soort schim- mel. Hoe komt dit en kun- nen de bonbons nog gegeten worden? Mevr. E. te I(. aid L. Het kan voorkomen dat op cho colade een grijze waas of witte uitslag wordt waargenomen. Dit verschijnsel wordt soms ten onrechte betiteld met 'schim- mel'. Als het produkt onder een microscoop wordt bekeken, zul- len er geen schimmeldraden of bacterien te zien zijn, maar klei- ne witte bobbeltjes, die een opeenhoping van kristallen blij- ken te zijn. Dit zijn kristallen van cacaoboter aan de oppervlakte van het produkt. Ingewijden noe- men dit verschijnsel 'fat-bloom'. Fat-bloom ontstaat wanneer cho colade wordt blootgesteld aan temperatuurschommelingen. Komt chocolade op een te hoge temperatuur, dan smelt chocola de en tevens de in de chocola verwerkte cacaoboter die na afkoeling dan als een wit/grijze waas zichtbaar wordt. Hoewel wit/grijze uitgeslagen bonbons er minder aantrekkelijk uitzien, kunnen ze nog gewoon gegeten worden, want dit verschijnsel heeft geen invloed op de smaak. Kaner periodielc gestort worden in het AH Vaste Klanten Fonds en kan dit ook via girotel? Ik wil gaan deelnemen in het AH Vaste Klanten Fonds. Ik lees in de folder dat er behal- ve via het sparen van koopze- gels ook via bank of giro geld gestort kan worden. Mijn vraag is: kan ik iedere maand een vast bedrag laten over- maken en kan dit via girotel? Dhr. K. te W. Het is mogelijk om in het AH Vaste Klanten Fonds periodiek (maand-kwartaal-jaar) een stor ting te doen door uw bank of giro hiertoe opdracht te geven. Wanneer u nog niet deelneemt aan het fonds is het belangrijk dat u voor de eerste keer gebruik maakt van de aange- hechte acceptgiro uit de folder, in verband met een goede regi- stratie. Als u eenmaal geregi- streerd staat, kunt u uw bank of giro opdracht geven om perio diek te storten. De storting moet minimaal een bedrag van f 150,- zijn, waarbij het participanten (deelname)nummer beslist niet vergeten mag worden. Voor thuisbankieren via girotel of een andere vorm van telebankieren gelden in principe dezelfde voor- waarden. Wat is het verschil tussen een Zaanse en Weense snijder? AH verkoopt veel soorten brood waaron- der Zaanse en Weense snij der. Wat is het verschil tus sen deze twee broden? Mevr. V.d. V. te B. De Weense snijder is een zoge- naamd vloerbrood en wordt alleen als witbrood gebakken. Waarschijnlijk is de receptuur van dit brood ooit uit Wenen naar Nederland gekomen. De Zaanse snijder is een merknaam van Albert Heijn en wordt daar om ook alleen bij AH verkocht. Het is een zogenaamd bus- brood. De Zaanse snijder wordt gebakken als wit-, bruin- en vol- korenbrood. De Weense en de Zaanse snijder (wit) zijn in gewicht en receptuur hetzelfde, alleen de vorm is anders. Omdat vloerbroden breder zijn en dus meer ruimte in de oven nemen is de prijs van een vloerbrood in het algemeen iets hoger dan de prijs van een busbrood. Wilt u iets meer weten over produlcten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfs- leiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AlleiTIande kunt u terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over produkten worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. Wordt natrium afzonderlijlc aan een produkt toegevoegd? Op de voedingswaarde declaratie van bijvoorbeeld uw eigen merk diepvriesspinazie staat natrium vermeld. Wordt natrium afzon- AllerHande 57

Allerhande | 1995 | | pagina 57