KEUKEN Olijfolie: Veel Zon in de Fles OF Vrucht? Kiwi: Vogel Van Krokus tot Keuicenspecerij: Saffraan Tip In de magnetron maakt u versuikerde honing weer vloei- baar door de honing onafgedekt op vol vermogen (700 Watt) in een magnetronschaal te ver- warmen (ca. 1 a 2 minuten voor een voile pot, ca. 1/2 minuut voor een kleine hoeveelheid). Roer de honing om de 30 seconden door en let goed op dat hij niet te warm wordt. De typerende smaakmaker in onder andere bouillabaisse (Zuidfranse vissoep) is saffraan. Deze rood-gele 'draadjes', de gedroogde stem- pels (de toppen van de stampers) van de saf- fraan-krokus, zijn afkomstig uit bet Middel- landse-Zeegebied. Saffraan geeft een iets zoete smaak, een licht bittere geur en een mooie kleur aan een gerecht. U hoeft er maar een klein beetje van te gebruiken; te veel saffraan kan een onaangename geur geven. Gele saffraanrijst krijgt u door tijdens het koken van uw rijst een draadje saffraan toe te voegen. Verwijder saf fraan voor het serveren uit het gerecht. Saffraan is 00k gemalen verkrijgbaar. EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN S VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. In olijfolie proeft u het zonnige zuiden. Puur gebruikt geeft deze olie een verfijnde smaak aan bij- voorbeeld salades. Olijfolie is 00k uitermate geschikt om in te bak- ken. De olie is in verschillende kwalfreiten verkrijgbaar. De beste, extra vierge of extra virgine olie, wordt verkregen uit de eerste per- sing van de olijven en heeft daar- door een uitgesproken smaak. Bij de tweede persing ontstaat vierge of virgine olijfolie. Qeze is iets minder uitgesproken van smaak eh kan daarom het beste gebruikt worden om in te bakken. Dekiwi komt oorspronkelijk uit China en werd daar Chine se kruisbes genoemd. Later kreeg de vrucht in Nieuw Zee- land de naam kiwi, naar de inheemse kiwivogel die qua uiterlijk wel wat op de vrucht lijkt. De kiwi heeft een brui- ne, licht behaarde schil en bevat groen, sappig vruchtvlees. De kleine zwarte pitjes zijn eetbaar. De smaak van de kiwi is fris en zoet. U kunt de vrucht schillen en in plakjes snijden, of overdwars halveren en het vruchtvlees uit de schil lepe- len. Kiwi kan 00k in tal van gerechten verwerkt worden. Zie voor een recept met kiwi bladzijde 37. eheimen AllerHande 73 i:

Allerhande | 1995 | | pagina 73