Een Zoete Verleiding T T W Albert Heijn heeft honing in vele soorten en smaken. Heerlijk op brood, maar ook in verrassende recepten. NATCH W.UJVER Zoning is een natuur- produkt. Om honing te maken zijn altijd bijen nodig. Veel bijen, die onophoudelijk op en neer vliegen van hun bij- enkast naar een bloemen- veld. Ook worden nog wel korven gebruikt, maar die zijn wat ouderwetser en minder praktisch dan de houten bijenkasten. Miljoenen werkbijen zijn de hele dag onderweg om nec tar (suikerhoudend vocht) uit bloemen te zuigen. Die nectar verzamelen ze in honingraten. Dat zijn kleine, zeslcantige cellen, die de bijen opbouwen in een hou ten raamwerk in de bijen- kast. In de raten wordt de nectar via een natuurlijk proces omgezet in honing. Die honing is voor de bij onmisbaar als bouwstof. Het is voedsel, hij maakt er was van om zijn raten te bouwen en het is de voedselvoorraad voor de winter. Als de raten vol zijn, halen de bijenhou- ders (imkers) de ramen uit de kasten en slingeren de honing eruit in een soort centrifuge. Dan worden de houten ramen terugge- plaatst en begint het proces opnieuw. Honing AH Bloemenhoning Bakkershoning pot 450 g pot 450 g Uit het buitenland Hoewel in Nederland ook honing wordt gemaakt, komt veel honing uit het buitenland. Dat heeft voor- namelijk met het klimaat te maken. De meeste honing is afkomstig uit landen waar de bloemen lang bloeien. Daar hebben de bijen con stant werk. California en Florida in de Verenigde Sta- ten bijvoorbeeld, maar ook Mexico en Spanje en zelfs Australie en Nieuw Zeeland. Soorten en smaken De ene honing is lichtgeel of goudkleurig, de andere licht- bruin of soms nog donker- der. Sommige soorten heb ben een vaste substantie, andere zijn vloeibaar, van dun tot stroperig. Ook de smaalc is verschillend. De kleur, smaak en dikte van de honing is afhankelijk van de bloemensoort waaruit de bijen de nectar hebben ge- haald. De meest voorkomen- de honingsoort is bloemen honing, soms ook bijenho- ning genoemd, afkomstig van meerdere soorten bloe men. Het is een mengsel van verschillende soorten honing en daarom ziet het er niet altijd hetzelfde uit. Klaverhoning is weer een andere soort. Bijen die hun nectar uit klaver halen (omdat de bijenkasten bij klavervelden staan) produce- ren een lichtgele, vrij dikke honing met een zachte smaak. Acaciahoning is een zoetere soort, afkomstig van bijen die hun nectar uit de bloemen van acaciabomen halen. Een algemene regel is: hoe lichter de honing, hoe zachter van smaak: hoe don- kerder de honing, hoe krui- diger van smaak. Het bewaren van honing Honing kan hef best be- waard worden in een afgeslo- ten pot op kamertempera- tuur. Honing die te koud be- waard wordt gaat kristallise- ren, dat wil zeggen dat de suiker hard wordt en er klei ne klontjes in komen. Honing kan lang bewaard worden, maar verliest op den duur wel smaak en geur. Alle soorten honing bevatten per 100 gram: 80 gram koolhydraten, 325 kilo- calorieen. Honing bevat geen vet en geen eiwit. AH Honing pot 450 g ffl.OEMEN UDNKG MUtHtn Xm miivitmtv. 46 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 46