De Populariteit van Rode WORDT IN NeDERLAND STEEDS GROTER JP kwaliteit. Om achteruitgang van de kwaliteit te voorko- men worden de appels in gekoelde schepen vervoerd. Fruit beschermt zichzelf Voor het transport uit Argentinie en Zuid-Afrika werkt AH al een aantal jaren met zogenaamde bins. Op de bodem van deze vierkante houten kisten ligt noppen- folie. De appels (300 kilo per bin) gaan er los in. Beschermd worden de appels door hun soortgenoten, want fruit is voor fruit de beste bescherming. Eenmaal aangekomen in Nederland laat men de bins in water zaltken. Omdat appels een lager soortelijk gewicht heb- ben dan water, gaan ze drij- ven. Via kanaaltjes drijven ze uiteindelijk richting verpak- kingsmachine. Onderweg worden ze nog wel even gedoucht en volautomatisch met sponsjes gedroogd. Zo belanden de Nieuwzee- landse, Argentijnse en Zuidafrikaanse appels in 11/2 kilozakken en/of met 6 stuks op een kartonnen schaaltje. AH is erg trots op zijn hou ten bins. Na gebruik worden ze nietweggegooid, maar hergebruikt door o.a. Hollandse fruittelers. Bovendien sparen de bins een enorme berg karton uit. Dat is goed voor het milieu, maar 00k voor de consu- ment, want de kosten die ermee gespaard worden, komen de prijs en dus de klant ten goede. Granny Smith Braeburn Top Red Royal Gala Moderne teelt en toch PUtlR NATUUR Zoals gezegd maakt de moderne fruitteelt gebruik van de meest geavanceerde technologie. Is de apjpel nog wel een produkt van Moeder Natuur? Jazeker. Zo worden bij de gecontroleerde teelt schadelijke insekten met hun natuurlijke vijanden bestreden. Luis door lieve- heersbeesljes bijvoorbeeld. Bestrijdingsmiddelen komen er op deze manier nauwe- lijks aan te pas. Hoe komt het dan dat som- mige appels zo glimmen, vraagt u zich wellicht af. Dat zit zo. Om uitdroging te voorkomen, brengen sommi- ge telers op de appels een onschadelijk waslaagje aan. Tegenwoordig wordt dit ech- ter al nauwelijks meer gedaan, omdat de tijd tussen teelt en verkoop aanzienlijk verkort is en de bewaarme- thoden uiterst modern zijn. Dat de appels zo mooi rood zijn, heeft niets te maken met het toedienen van kleur- stoffen. De kleur van de appels wordt gevormd onder invloed van het verschil tus sen de dag- en nachttempera- tuur. Hoe groter dit verschil in de weken voor de oogst is, des te fraaier wordt de kleur. Steeds meer soorten appels Waren vijftig jaar geleden hooguit een stuk of drie soor ten appels vrij algemeen bekend, tegenwoordig breidt het assortiment zich steeds meer uit. Bij AH liggen nu het hele jaar door vijf tot acht soorten appels in de winkel. Toppers als de Granny Smith, de Elstar en de Jonagold zullen altijd blij- ven, maar sommige appels zullen in de toekomst ver- dwijnen en worden vervan- gen door nieuwe soorten. Benieuwd naar de laatste trend op appelgebied? De rode appel doet het de laat ste jaren heel goed. En dus worden de Braeburn, de Royal Gala en de Top Red steeds populairder. Ze kleu- ren leuk op de ffuitschaal en zijn lekker friszoet van smaak. Niet zo mierzoet als de Zuid- europeanen ze het liefst heb- ben, maar net zoet genoeg voor de Nederlander, die zijn tanden bij voorkeur nog altijd in een friszure Granny Smith zet. AllerHande 65

Allerhande | 1995 | | pagina 67