Koelvers, Volop Keus in Diepvries en Houdbaar \J&&NE Mexicaanse lceuken? Proef dan eens een burrito, een deegrolletje met een smake- lijke vulling en een pittige saus. AH heeft onder andere burrito's met rundvleesvul- ling (met gehakt van mager rundvlees, paprika's, ma'is, uien en een pittige kruiden- melange), afgemaakt met een heerlijke tomatensaus. Verpakking Over de verpakking van de koeiverse maaltijden is goed nagedacht. Door de door- zichtige kunststofbakjes kunt u in een oogopslag zien wat er in zit. Er is rekening gehouden met grote en klei- ne eters, want de bakjes zijn in twee maten verkrijgbaar. Van alle markten thuis Sinds AH koeiverse maaltij den introduceerde, is bet as- sortiment enorm uitgebreid en inmiddels van alle mark- ten thuis. Pizza's met ver- schillende soorten beleg, qui ches, pannekoeken, hotdogs en bakpao's (gestoomde broodjes gevuld met kip of rundvlees). Gevulde sauzen en vleesstool]potjes waar u alleen nog de rijst of pasta bij hoeft te koken. En een breed scala aan volledige maaltijden uit de Mexicaan se, Hollandse, Oosterse, Spaanse, Franse en Italiaanse keuken. De kant-en-klare maaltijden zijn een uitkomst voor ieder- een die 'een dagje lekker makkelijk' wil eten. En voor hen die een avondje sporten of om andere reden laat thuis komen, is een koeiver se maaltijd naar eigen keus de oplossing. Diepvriesmaaltijden Voor hen die een onregelma- tig bestaan leiden en niet al hun maaltijden plannen, is het ideaal om een voorraad diepvriesmaaltijden in huis te hebben. Voorwaarde is wel dat u beschikt over een diep- vriezer of een koelkast met een drie-sterren-vriesvak. De diepvriesmaaltijden van AH worden onder strenge controle bereid en snel inge- Waarom blijven koelverse MAALTIJDEN ZO LANG VERS? Het geheim van de houd- baarheid zit hem in de strik- te hygiene, de bereidingswij- ze, de luchtdichte verpak king en een constant lage be- waartemperatuur. Direct na de bereiding gaan de maaltijden de lcoeling in om zo snel mogelijk een tem- peratuur lager dan 2°C te bereiken. Zolang de maaltijden onder de 6 °C blijven, zijn ze enkele weken goed houdbaar. Een- maal opgewarmd in magne tron, oven of' au bain marie' laten ze zich meten met thuis bereide maaltijden. vroren tot -40 °C (schokvrie- zen). Conserveermiddelen of andere hulpstoffen komen er niet aan te pas. Bij een temperatuur van-18 "Ckunt u ze geruime tijd (zie de 'ten- minste houdbaar tot'-datum op de verpakking) bewaren. Ook op het gebied van diep vriesmaaltijden is er bij AH ruim keus. Bijvoorbeeld Iglo thuismenu's en pizza's. De thuismenu's bestaan uit een- niet ontdooien. Zet ze me- teen vanuit de diepvriezer in oven of magnetron. Maaltijden die eenmaal ont- dooid zijn, kunt u niet meer invriezen. pansgerechten, zoals bami en nasi, stamppotten en rijstschotels en drievaks- maaltijden. Dat zijn de meer traditionele maaltijden be- staande uit aardappels, vlees en groente. Van het AH-merk zijn er diverse pastamaaltijden en een groot aantal pizza's. Een nieuwe ontwikkeling zijn de Oriental maaltijden. Het zijn eenpansgerechten, uiteenlo- pend van eenvoudige bami- en nasimaaltijden tot luxe rijstschotels. Het speciale van deze maaltijden is dat ze makkelijk te portioneren en snel te bereiden zijn (in ca. 5 minuten). Ze worden losge- vroren in zakken aangebo- den. U kunt er precies de hoeveelheid uit halen die u wilt gebruiken. Laat de diepvriesmaaltijden De geschiedenis van de con- serven dateert eigenlijk al uit de tijd van Napoleon. Hij schreef een prijsvraag uit ten behoeve van de voedselvoor- ziening van zijn legers en daaruit kwamen de conser- ven voort. Geboren als nood- voorziening zijn deze maal tijd nu in de sfeer van 'lekker snel' terechtgekomen. Altijd handig om in huis te heb ben. Struik bijvoorbeeld heeft veel variatie in zijn houdbare maaltijden. Bij AH zijn achttien eenpersoons- verpakkingen en vijf twee- persoonsverpakkingen ver krijgbaar. De houdbaarheid is gebaseerd op sterilisatie 5 a 10 minuten verhitten boven 100 °C) na de berei ding in de verpakking. Zolang het blik gesloten blijft en niet gebutst wordt of bol gaat staan, kan de inhoud niet bederven. Houdbare maaltijden AllerHande 43

Allerhande | 1995 | | pagina 43