International Genieten van Blauwe Kaas U'JJ* B I lauwaderkazen, ook wel blauwschim- melkazen of kort- weg blauwe kazen genoemd, zijn zachte of halfharde kazen waarbij zich binnenin de zuivel schimmeladers hebben ontwikkeld. Deze zijn ontstaan door toevoe- ging van speciaal gekweekte schimmels, die uiteraard onschadelijk zijn voor de gezondheid. De kleur van de aders kan groen, blauwgroen of blauw zijn, afliankelijk van de schimmelsoort. De kazen worden van schape-, geite- of koemelk gemaakt. Het blijft na het stremmen van de melk). Hiema wordt de wrongel overgedaan in vor- men en eventueel licht geperst. De nog onrijpe kaas wordt vervolgens gezouten. Als de kaas stevig genoeg is, worden er met naalden gaat- jes in geprikt (dit wordt pike- ren genoemd). Via de zo ont- stane luchtkanaaltjes kan er zuurstof in de kaas doordrin- gen, waardoor de schimmels goed kunnen groeien. Vindt men dat de schimmel zich voldoende ontwikkeld heeft, dan kan de groei afgeremd worden door de kaas in folie te verpakken. aroma en de smaak worden onder andere bepaald door de schimmelsoort, de sarnen- stelling van de kaas en de tijdsduur van het rijpen. Van witte melk tot BLAUWE KAAS Aan het begin van het berei- dingsproces wordt de schim mel toegevoegd aan de wron gel (de vaste massa die over- Bewaar-een stukje blauw- schimmelkaas verpakt in plasticfolie in de koelkast. Zo voorkomt u dat de kaas andere geuren aanneemt. Afliankelijk van de soort laat Neem blauw- men blauwaderkazen enkele schimmelkaas weken tot zes maanden rij- een paar uur pen. voor gebruik uit de koelkast. Uit de grotten van Zo komt de Roquefort smaak het beste Een van de bekendste blauw- tot zijn recht aderkazen is de Roquefort, afkomstig uit het gelijknami- ge Franse stadje in de Cevennen. De kaas mag pas Roquefort heten als hij min- stens drie maanden heeft lig- gen rijpen op eikehouten rekken in de kalksteengrot- ten van de berg Combalou, vlakbij het stadje. Na de rij- ping krijgt de kaas een offi- cieel etiket met daarop het Appellation d'Origine Controlee, waarmee de her- komst gegarandeerd wordt. De kaas is wat kruimelig van structuur en pikant van smaak. Gorgonzola: KRUIDIG EN AROMATISCH Uit het noorden van Italie komt de bekende Gorgon zola. De voorloper van deze kaas werd meegebracht door herders uit de bergen, die in de stad kwamen overwinte- ren. De kaas heeft een donke- re, geribbelde korst en heeft twee tot zes maanden liggen rijpen. De schimmeladers zijn blauwgroen. Gorgonzola is kruidig, pikant en heeft een heerlijk aroma. Magor en Gormas, ook uit Italie, bestaan uit afwisselend laag- jes mascarpone (verse room- kaas) en Gorgonzola. De smaak is romig en mild. 'De koning van de kazen' De Blue Stilton, door de Britten de 'koning van de kazen' genoemd, is afkom stig uit Midden-Engeland. Deze kaas werd begin 18de eeuw 'ontdekt' door reizigers die in een dorpsherberg in het plaatsje Stilton een hapje kwamen eten. Zij namen de kaas mee op hun reis en gaven hem ook in de rest van het land belcendheid. Blue Stilton heeft een rimpelige, droge, roodbruine korst en is op z'n best na vijf tot zes maanden rijping. Wat smaak betreft is hij wat zachter dan Roquefort en Gorgonzola. Een Deense specialiteit Uit Denemarken komt de Castello blue, een zachte, smeerbare blauwaderkaas die door toevoeging van room een hoog vetgehalte (70%) gekregen heeft. Hierdoor is de kaas mild van smaak met een pikant schimmelaroma. Wat pitti- ger en steviger is Danish blue of Danablu. Deze kaas is tijdens het rijpen niet afgedekt met folie, waardoor er meer schimmelgroei heeft plaatsgevonden. Na acht tot twaalf weken is deze kaas daarom al tot voile rijping gekomen. 'Rood-wit-blauwe' kaas Sinds kort bestaat er ook een blauwaderkaas van eigen bodem, de Bluefort. Deze heeft een vetgehalte van 60% en is goed snijdbaar. De zacht-romige, milde kaas is herkenbaar aan zijn zeshoe- kige vorm. Blauw van binnen, wit van BUITEN Een hoofdstuk apart vormen de kazen waarbij zich behal- ve een blauwe schimmel bin nenin ook een witte schim mel op de korst gevormd heeft. Hiertoe behoren onder andere de Duitse Cambozola (70+), de Franse Bresse bleu (55+) en Chateau d'Arville uit Belgie. Deze kazen zijn over het algemeen mild en aro- matisch. AllerHande 29

Allerhande | 1995 | | pagina 29