Venco ■srl Voldrop. Lekker zwart van Vfenco. Wat in het Produkt Zit, Leest U op de Verpakking :<r Venco -'Xv-. JUBES x - T De 'e' bij het gewicht staat voor 'estimate': het Engelse woord voor 'schatting'. Op zo'n verpakking betekent het: gemiddeld afvulgewicht. Sommige produkten, zoals dropjes, zijn moeilijk exact af te wegen. Het kan dan zijn dat het opgegeven gewicht niet exact overeenkomt met de inhoud, maar de afwij- king is altijd zo gering dat dit te verwaarlozen is. Soms is de hoeveelheid wat meer, soms wat minder. Gewicht zonder e-teken betekent dat ellce verpakking minimaal de aangegeven hoeveelheid moet bevatten. Ingredienten op een rij De volgorde van de ingre dienten is niet willekeurig: ze worden vermeld in volg orde van afnemend gewicht. Dat wat er het meest inzit staat dus voorop. Naast be- kende ingredienten, zoals meel, water, zout en suiker, komt u in dit lijstje ook de hulpstoffen of additieven tegen: stoffen die nodig zijn om het produkt langer houd- baar te maken, of bijvoor- beeld om de smaak te verbe- teren. Hulpstoffen-abc Anti-oxydanten zorgen ervoor dat het produkt (bij- voorbeeld slasaus) niet wordt aangetast als het in aanra- king komt met de zuurstof in de lucht. Aroma's is de nieuwe naam voor wat vroeger geur- en smaakstoffen heette. CONSERVEERMIDDELEN ZOrgen ervoor dat een produkt (bij- voorbeeld vleeswaren) langer houdbaar is, ze voorkomen bederf door schimmels en bacterien. Emulgatoren zijn nodig om vet en water te kunnen men- gen tot een geheel (bijvoor- beeld in mayonaise). Geleermiddelen maken vruchtenprodukten zoals jam steviger; geven een gelei- achtige structuur. Stabilisatoren zorgen er voor dat het produkt niet verandert: dat er geen deel- tjes bezinken in vloeibare produkten. Bijvoorbeeld in consumptie-ijs gaan stabilisa toren de vorming van ijskris- tallen tegen. Voedingszuren verhogen de zure smaak van sommige produkten (zoals augurken). De E-nummers Vaak wordt er bij een hulp- stof een E-nummer vermeld, bijvoorbeeld: ham met con- serveermiddel E250. Alle hulpstoffen die door de EG zijn goedgekeurd krijgen zo'n E-nummer. Een num- mer zonder E staat voor een hulpstof die nog niet door de EG is geregistreerd, maar wel uitgebreid getest en goedge keurd is en al in een of meer landen van de EG is toegela- ten. Tenminste-houdbaar-tot... De vermelding 'tenminste- houdbaar-tot' datum) op langer houdbare produkten betekent dat het produkt tot en met de vermelde datum zijn eigenschappen nog heeft, zoals smaak, geur en knapperigheid. Overschrijding van de ver melde datum betekent niet dat u het produkt niet meer lcunt eten, of dat er gevaar voor uw gezondheid zou bestaan. Maar een garantie dat het produkt niet in kwa- liteit is achteruitgegaan, heeft u dan niet meer. Op levensmiddelen die maxi- maal vijf dagen houdbaar zijn, zoals vers verpalct vlees, staat 'te gebruiken tot' datum). Deze datum is veel absoluter; wanneer het produkt langer wordt bewaard kunt u het niet meer gebruiken. Onlangs is er voor melk iets veranderd. Vroeger stond er op de melk een 'uiterste ver- koopdatum'. De melk was dan nog goed tot drie dagen na deze datum. Inmiddels is dat aangepast. Volgens de Europese richtlijnen staat nu op melk een 'tenminste- houdbaar-tot'-datum. De melk wordt gegarandeerd tot en met die datum, en dus niet meer drie dagen langerl De voedingswaarde De voedingswaarde van een produkt wordt bepaald door VencC Vencol Venco on ZACHT f IA - 1 A. \li V ZACHTE 64 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 64