o ver het ontstaan van zure zuivel, waartoe karne- melk behoort, bestaat een leuke anekdote. Het schijnt dat een koerier van de Mongoolse heerser Dhengis Khan in een dorp water vroeg voor zijn tocht. In plaats daarvan lcreeg hij melk om zijn veldfles te vul- len. De dorpsbewoners, die Khan niet mochten, hoopten dat de melk zou bederven, zodat de boodschapper zielc zou worden. Het tegenover- gestelde gebeurde. Door de lange, hobbelige rit op het paard was de melk niet be- dorven, maar dik en fris- zuur. De koerier dronk z'n fles met smaak leeg en ver- telde thuis enthousiast over z'n culinaire ontdekldng. Melksuiker wordt MELKZUUR Natuurlijk zit er in zo'n ver- haal altijd wel een kern van waarheid. Wat er precies. in de veldfles van de koerier gebeurde, zal enigszins gele- ken hebben op het proces dat nog dagelijks wordt toe- gepast om zure zuivel te maken. Vroeger ontstond lcarnemelk als restprodulct bij het karnen van boter. Daarbij werd melk in een ton (de learn) in beweging gebracht. Door het 'ldotsen' van de melk kwamen de vet- bolletjes bovendrijven, die samenklonterden en boter vormden. Wat er overbleef was kamemelk, waarmee ook de naam van deze zuivel- drank is verklaard. Hoewel de kamton inmid- dels vrijwel is verdwenen, is de basis van karnemelk nog altijd gepasteuriseerde mage- re melk, dat wil zeggen: melk die tot 72 °C wordt ver- hit. Vervolgens worden er melkzuurbacterien aan toe- gevoegd, die de melk diklcer en friszuur maken. In de zuivelvitrine van AH vindt u drie soorten kame melk: AH Karnemelk (in pale- ken van een halve en een hele liter), Melkunie Boeren- land karnemelk (liter) en AH Biogarde karnemelk (liter). AH Karnemelk in het beken- de rode pak is lekker fris, zachtzuur met veel waarde- volle voedingsstoffen. Boerenland karnemelk is wat voller en milder van smaak. AH Biogarde karnemelk is een heel speciale soort, geba- seerd op biogarde, een wette- lijk vastgelegde naam voor zuivelprodukten die bereid zijn met biogarde-cultures. AH Biogarde karnemelk heeft de typisch milde, zach- te smaak die alle biogarde- produkten met elkaar gemeen hebben. Alle pakken karnemelk heb ben als vanouds een rode opdruk, in tegenstelling tot de 'gewone' melk, die in wit- blauwe pakken zit. Lekkere karnedrankjes EN SAUZEN Karnemelk bevat heel weinig vet. Dat is prima voor de lijn, maar het heeft ook een nadeel: bij verhitten gaat het snel schiften. Het gebruik van een bindmiddel (zoals bloem in sommige gerech- ten) gaat dit schiften tegen. Bovendien moet er onafge- broken worden geroerd. Zo uit het pak biedt karne melk ook veel variatie. Karne- jus d'orange, een glas karne melk goed vermengd met het sap van een sinaasappel, is een heerlijk drankje voor bij het ontbijt. Andere vruchte- sappen, limonadesiroop of vloeibare honing geven kar nemelk een lekker zoete smaak. KARNEMELKPUDDING MET AARDBEIEN (nagerecht, 4 personen) 250 g aardbeien, 1 sinaasappel, 100 g witte basterdsuiker, 9 blaadjes witte gelatine, 1/2 liter karnemelk, l/s liter slagroom, (1 theelepel olie om in te vetten), puddingvorm, inhoud ca. 1 liter, keukenmachine DIT ZIJN DE VERSCHILLEN De voedingswaarden van de karnemelksoorten die bij AH verkrijgbaar zijn verschillen onderling niet zo veel. AH Karnemelk bevat 30 kilocalorieen per 100 ml. AH Biogarde karnemelk en Melkunie Boerenland karnemelk bevatten elk 35 kilocalorieen per 100 ml. Het calciumgehalte van AH Karnemelk is 110 mg per 100 ml, AH Biogarde karnemelk en Melkunie Boerenland karnemelk bevatten elk 120 mg calcium per 100 ml. Voorbereiden: Aardbeien wassen en kroontjes verwij- deren. 4 Aardbeien achter- houden voor garnering, rest in keukenmachine pureren. Aardbeienpuree boven pan door zeef wrijven. Sinaas appel uitpersen. Sinaasappel- sap en basterdsuiker door aardbeienpuree roeren. Aan de kook brengen en ca. 3 minuten zachtjes laten koken. In kom met ruim koud water gelatine ca. 5 minuten laten welten. Vorm invetten. 5 Eetlepels aardbei enpuree op bodem van vorm scheppen. Gelatine goed uit- knijpen. A1 roerend van vuur af in rest van hete aardbeien puree oplossen. In bak met koud water aardbeienpuree laten afkoelen tot lauw. Kamemelk erdoor roeren. Slagroom stijfkloppen en luchtig door karnemelk- mengsel spatelen. Voorzichtig op aardbeienpu ree in vorm schenken. In koelkast kamemelkpudding in ca. 4 uur laten opstijven. Achtergehouden aardbeien halveren. Bereiden: Vorm even in heet water houden. Platte schaal op vorm leggen. Samen lceren, even schudden en pudding uit vorm laten komen. Garneren met aard beien. Voorbereiden: ca. 20 minuten (en ca. 4 uur wachttijd) Bereiden: ca. 5 minuten Prijs p.p.: ca. f 2,- Bevat per eenpersoonsportie: 290 kilocalorieen vet 13 g - eiwit 9 g - koolhydraten 34 g AllerHande 33

Allerhande | 1995 | | pagina 33