KEUKEN eimen Boter op de Versiertoer Pocheer Eens een Eitje Onlangs Verschenen Tip EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN Titel: Van Allerheiligen tot Sint Juttemis Achtergronden van onze feestdagen Door: Inez van Eijk, Uitgeverij: Kosmos-Z&K Uitgevers Prijs: 17,90, ISBN: 90-215-2453-8 Wat was er het eerst: de paas- haas of het paasei? Over de achtergrond van het laatste bestaat volgens de auteur van het boekje Van Allerheiligen tot Sint Juttemis' geen twij- fel: het ei is een symbool van nieuw leven. De paashaas laat zich echter niet zo gemakkelijk verklaren. Wie er meer van wil weten, lean er het beste het boekje maar eens op naslaan. Alle beken- de en minder bekende feest dagen met bijbehorende gebruiken en spreuken ('Pasen in meert, alles verkeerd') worden uitgebreid beschreven. Zo komt u er al lezend achter dat het eigenlijk bijna alle dagen feest is! Het boekje is verkrijgbaar bij de boekhandel. Gebruik een sneetje brood als 'onder- legger' als u toastjes besmeert. De toastjes breken zo minder snel. Een bakblik kunt u het beste schoonmaken als het nog warm is. Is het blik echt aangekoekt, laat het dan een poosje weken in heet water. Pocheren is een methode om eieren gaar te laten worden in water met azijn dat net tegen de kook aan gehouden wordt. Azijn zorgt ervoor dat het ei sneller stolt. Gebruik zeer verse eieren, omdat bij wat oudere exemplaren het eiwit gaat uitlopen. Breng in een pan IV2 liter water met 2 eetlepels azijn en 2 theelepels zout net tegen de kook aan. Vet een pollepel in met olie en breek het ei erboven. Dompel het ei in de lepel voorzichtig onder in het hete water. Na enkele seconden kunt u het ei van de lepel laten glijden. Pocheer het ei in 6 a 7 minuten gaar. Schep het ei met een schuimspaan uit de pan en spoel het af onder koud stromend water om een eventuele azijnsmaak te voor- komen. Snijd uitgelopen eiwitstukjes weg. Serveer de nog warme gepocheerde eieren op toast of bij spinazie. Een uitgebreide ont- bijttafel wordt extra feestelijk als u hier en daar schaaltjes met boterbolletjes of-krul- len neerzet. De bolle- tjes schept u met een meloenbolletjeslepel uit de boter. Voor de krullen schraapt u met een speciale botertrekker over de boter. Zorg er in beide gevallen voor dat de boter goed koud is. Doop de bol- letjeslepel of de boter trekker steeds eerst even in heet water, zodat de boter niet vast blijft plakken. De boterbolletjes kunt u voor het serveren nog door fijngeknipte peterselie of fijnge- hakte walnoten rol- len. Zowel de bolletjes- lepel als de boter trekker zijn verkrijg baar bij goed gesor- teerde huishoudelijke artikelenzaken (prijs vanaf respectievelijk /2,95 en/5,95). AllerHande 97

Allerhande | 1995 | | pagina 97