Verbazingwekkende feiten O'VCV CtCVCft Wist u dat...? Een ei is eigenlijk iets heel gewoons: we eten het regelmatig zonder erbij na te denken. Maar weet u bijvoorbeeld hoe het komt dat een ei niet rond is? Welk dier het grootste ei ter wereld legt? En hoe het komt dat te hard gekookte eieren soms groen kunnen worden Op deze pagina's vindt u alle antwoorden! Waarom een ei niet rond is Tijdens de reis door de eileider van de kip wordt het ei alsma,ar voortgestuwd. Die beweging zorgt ervoor dat de voor- kant van het ei puntig wordt en de achterkant stomp blijft. Hoewel de puntige kant dus naar voren wijst, worden er van elke 5 eieren gemiddeld 3 met de stompe kant naar voren gelegd. Elke dag een ei leggen Een hen kan 1 ei per dag leggen. Gemiddeld legt een leghen er zo'n 300 per jaar. Het duurt ongeveer 25 uur voor een ei gevormd is. Het maken van de schaal, die voornamelijk uit kalk bestaat, kost verreweg het meeste tijd: maar liefst 20 uur! Eieren wassen? Nee! Aan een ei kan soms nog wat vuil zitten. Dat kunt u er voor- zichtig afvegen, maar maak het ei liever niet nat. Om het ei zit namelijk een dun vliesje, het eihuidje, dat het ei beschermt tegen bacterien. Als dat eihuidje nat wordt beschadigt het en kan het ei bederven. Een schoongewassen ei kunt u dus niet meer bewaren. 'Groene' dooiers Wanneer u een ei langer dan 10 minuten kookt, krijgt de dooier een groenige kleur. Door het lange koken ontstaat er namelijk zwavelwaterstof in het eiwit. Deze stof gaat een reactie aan met het ijzer in het eigeel. Het resultaat: een dun laagje groenig ijzer- sulfide, dat er niet zo lekker uitziet, maar verder onschadelijk is. Puntgave eieren Het gebeurt vaak dat eieren barsten tijdens het koken. Dat komt omdat er in het ei een luchtkamer zit. De lucht in die luchtkamer zet door de warmte uit. Door de porien in de schaal kan er wat lucht ontsnappen, maar de druk kan snel zo groot worden dat de schaal barst. Er zijn verschillende manieren om dat te voorkomen: Prik het ei aan de stompe kant met een eierprikker in (de kant waar de luchtkamer zit). Zo kan de lucht tijdens het koken ontsnappen. Zet het ei op in koud water en verwarm het op een laag pitje. Als de lucht langzaam wordt verwarmd, kan die door de schaal heen ontsnappen. Door wat zout in het water te doen wordt een eventueel barstje vanzelf 'gerepareerd': het eiwit dat door het scheurtje naar buiten komt, stolt door het zout en dicht daarmee de barst. Record eieren gooien Het Nederlandse record rauwe eieren gooien staat op naarn van F. Wenting en W. Schuurman uit Didam. Zij gooiden op 7 juni 1992 een rauw kippeei naar elkaar toe over een afstand van 75,10 meter, en vingen het op zonder dat het ei brak! Het wereldrecord staat op naam van twee Finnen: zij haalden maar liefst 96,60 meter... (Bron: Guinness Book of Records) Een paasei van 4760 kilo... In Australie werd in 1992 het grootste en zwaarste paas- ei ter wereld gemaakt. De buitenkant van het ei werd gemaakt van chocolade. Het ei was ruim 7 meter hoog en woog maar liefst 4760 kilo... Maar ook in Belgie kunnen ze er wat van. Daar werd in 1987 een chocolade paasei gemaakt met een hoogte van ruim 6 meter! (Bron: Guinness Book of Records) IJzersterk ei Dat een eierschaal makkelijk breekt weet iedereen. Toch is zo'n schaal behoorlijk sterk. Vier eierschaal-helften die in een vierkant worden opgesteld met de bolle kant naar boven, kunnen wel tien kilo aan boeken dragen! AllerHande 121 Bimien in een ei kijken Neem een toiletpapierkokertje en plak het met plakband op de voorkant van een zaklantaarn. Doe het licht in de kamer uit en laat een wit rauw ei met de stompe kant naar de zaklantaarn toe in het kokertje zakken. Nu kunt u dwars door het ei kijken en de luchtkamer zien (hoe ouder bet ei, hoe groter de luchtkamer).

Allerhande | 1995 | | pagina 121