OS Handige tips voor eierversierders Scharreleieren hebben vaak dikkere schalen dan gewone eieren, daarom is het soms handi- ger om deze te gebruiken bij het versieren. Gebruikt u hardgekookte of uitgeblazen eieren? Hardgekookte eieren zijn tijdelijke kunstwerkjes: u eet ze bij het paasontbijt lekker op. Wilt u de paaseieren verzamelen en bewaren, dan blaast u ze uit. Dat doet u zo: haal de eieren een tijdje van tevo- ren uit de koelkast, dan zijn ze makkelijker uit te blazen. Prik met een naald in de beide uiteinden van de eieren een klein gaatje. Blaas heel hard op het ene gaat- je, uit het andere komen nu het eiwit en -geel. Als u dat opvangt in een schaaltje, kunt u er een omelet van bakken. In plaats van een naald kunt u ook een dunne brei- naald gebruiken en daarmee in een keer door het ei heen prikken. U zult merken dat het ei nu makkelijker uit te blazen is. Eierschalen moeten goed vetvrij zijn. Waterverf pakt niet als er nog vetresten zijn en viltstift loopt uit. Kook de eieren dus in water met azijn en maak uitgeblazen eieren schoon met heet water en azijn^ Door de eieren in te prikken aan de stompe kant (er zijn speciale eierprikkers te koop) gaan ze niet kapot tijdens het koken. Als u in het (gekookte) ei een cocktailprikkertje steekt, kunt u het beschilderen zonder dat u het ei hoeft aan te raken. Gebruik eierdopjes of borrelglaasjes om de eieren voor het versieren in te zetten. Eieren versieren: een eeuwenoude paas-traditie Eieren versieren is niet nieuw. A1 in de achttiende en negentiende eeuw gaf men elkaar in Frankrijk kunstig versierde eieren. De mooiste en grootste waren natuurlijk voor de koning. Ook in Duitsland schijnen mooi gedecoreerde eieren een tijd als 'relatie- geschenk' te hebben gefungeerd. Een oude Russische traditie is het beschilderen van (houten) eieren met ikonen. Een beroemd miniatuurschilder (want dat moet je natuur lijk wel zijn als je hele schilderijen op eieren krijgt) is de Rus Vadim Feoktistov. Hij schildert met een eenharig penseel de prachtigste taferelen, die vooral bekeken door een loep uitblinken in nauwkeurigheid. Natuurlijke kleuringen U kunt verftabletten gebruiken om de eieren te kleuren, maar het gaat ook prima met natuurlijke kleuringen! Roze: kook de eieren in water met een stuk rode kool en een scheut azijn Rood: kook de eieren in water met flink wat bietesap. Groen: kook de eieren in een laagje water met verse spinaziebladeren. Bruin: kook de eieren in thee. Geel-groen: snijd verse peterselie fijn en laat deze een nacht weken in water, 's Morgens brengt u dit water aan de kook en laat u de eieren er net zolang in liggen tot ze geel-groen kleuren. Marmer-effect: kook de eieren gewikkeld in schillen van gewone en rode uien met aluminiumfolie eromheen. Door het kleuren gaat de smaak van de eieren wat achteruit. Daarom kunt u de eieren beter niet meer eten. AllerHande 119

Allerhande | 1995 | | pagina 119