Van tot paasei m Aan de slag met raffia, schelpjes of rode kool Eieren versieren hoort net zo bij Pasen als een kerstboom versieren bij Kerstmis. Heel lang was de traditionele kleur voor eieren rood (als symbool voor liefde en blijdschap, vruchtbaar- heid en de verrijzenis), tegenwoordig kunt u ze alle kleuren van de regenboog geven. Het enige wat u nodig hebt is een beetje fantasie... Technieken: Eieren beschilderen Schilderingen of tekeningen maken op eieren kan eigenlijk met heel veel materialen. Waterverf kunt u kopen in kleurdozen, dan heeft u in een keer heel veel kleuren bij elkaar. Als nabehandeling moet u het ei nog wel dun met blanke lak lakken. Plakkaatverf hoeft u niet af te lakken. Het makkelijkst werkt het als u met uw hand ergens op kunt steunen, zodat uw hand op de hoogte van het ei is. Neem een heel fijn penseeltje (dikte 00-1). Gebruikt u viltstiften, pas dan op: viltstift droogt langzaam en dus loopt u het risico de versieringen uit te vegen. Neem het liefst watervaste viltstiften. Ook een oplossing is de eieren eerst te verven met plakkaatverf en pas daarna met viltstiften te tekenen. Verder kunt u eieren versieren met waskrijt, kleur- potloden of aquarelverf. Het hangt ervan af welk materiaal u het liefst gebruikt en of u felle versieringen (bijvoorbeeld met plakkaatverf) wilt maken of juist zachte (zoals met kleurpotloden of aquarelverf). Eieren beplakken Een heel originele manier van eieren versieren is het beplakken. U smeert het hele ei in met lijm en 'rolt' het door bijvoorbeeld kleine kraaltjes. Ook kruiden en papiersnippers (bijvoorbeeld van een stripverhaal) geven een leuk effect. Als u eerst met potlood patronen op het ei tekent, kunt u die later opvullen - eventueel met behulp van een pincet - met pailletjes, confetti, raffia, kleine veertjes of schelpjes. Ook goudkoord of glitters en poezieplaatjes geven een feestelijk effect. U kunt het ei eventueel aflakken met blanke lak, zodat de versieringen lang houden. Eieren bekrassen Dit is een 'versier-methode' die een vaste hand en een dikke eier- schaal vereist. U kunt het (liefst witte) ei dik kleuren met waskrijt of het verven in een donkere tint met verftabletten of een natuurlijke kleuring. Daarna kunt u met een stanleymesje voor- zichtig de verf in heel precieze tekeningen van het ei afkrassen. Eieren bestempelen Hier heeft u rauwe aardappels voor nodig, een scherp mesje, een kwast en verf. Snijd eerst kleine figuurtjes uit de aardappels (het stempelvlak kunt u niet gro- ter maken dan 1 centimeter doorsnede in verband met de rondingen van het ei). Breng op de stempeltjes met de kwast een dikke laag verf aan. Maak eerst een proefstempeltje op een stuk papier om te kijken of het resultaat mooi is. Wilt u meerdere kleuren gebruiken, dan kunt u de verf van het stempeltje vegen met een doekje en een andere kleur aanbrengen. Eieren marmeren Gemarmerde eieren zijn prachtig! Marmeren is niet moeilijk, maar kost wel wat voorbereiding. Maak wat behangplaksel voigens de aanwijzingen op de verpak- king en laat die in een half uur dik worden. Neem een oude emmer en vul die met ongeveer 2 liter water. Voeg daar 1 vol kopje behangplaksel aan toe en roer het geheel goed door. Neem een oud schaaltje en doe hierin wat olieverf (een of meer kleuren). Verdun die met wat ter pentine. De olieverf moet zo dun zijn dat een druppel op het plaksel langzaam uitloopt. Is dat het geval, dan kunt u de olieverf op het plaksel druppelen en eventueel blazend of roerend met een stokje de kleuren mengen. Neem nu een (wit) uitgeblazen ei waarin u in de gaatjes een stukje dun ijzerdraad heeft gestoken. Terwijl u het ei vasthoudt aan het ijzerdraad doopt u het in het verf-plakselmengsel. Haal het ei eruit en spoel het even af onder de koude kraan. Hang het te drogen aan het ijzerdraad (dit duurt ongeveer een dag). Wilt u meerdere eieren marme ren, vul dan steeds op tijd de verf aan in het plaksel. Het ei in de fles Leg een hardgekookt ei een dag en een nacht in een schaaltje azijn. De zure azijn maakt de schaal week en zacht. Nu kunt u het ei door de smalle hals van een (melk)fles duwen, zonder het te beschadigen. In de fles neemt het ei zijn oorspronkelijke vorm weer aan. 118 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 118