De Geschiedenis van het Paasei Over mythen en symbolen van het paasei Op de paasontbijttafel staan behalve verse broodjes, koffie, thee en jus d'orange natuurlijk volop eieren. Het eten van eieren met Pasen is een eeuwenoude traditie, net als het zoeken van eieren in de tuin op zondagochtend... Pipli Het zwevende ei Schenk een hoog glas halfvol met water, voeg er drie tbeelepels zout aan toe en roer snel tot het zout is opgelost. Leg een vers, rauw ei voorzichtig midden op het water. Het bhjft middenin het glas op het water drijven. Het zoute water zorgt ervoor dat het ei niet zinkt. Vul nu heel langzaam en voorzichtig het glas met gewoon water door het op het ei te gieten. Het ei blijft middenin het glas zweven, ondersteund door het zoute water... Hoewel het paasfeest een christelijk feest is, heeft het een heidense oorsprong. De Germanen vereerden in het voorjaar Ostara, de godin van de lente en de vruchtbaarheid. De Germanen offerden eieren om haar te eren. Verschillende van die Germaanse gebruiken werden in het christelijke geloof overgenomen. Zo gaven de boeren hun mooiste eieren aan de pastoor, als paas- offer. Die eieren werden soms ook gekleurd. Een veel oudere ei-traditie stamt uit China. In de zevende eeuw voor Christus aten de Chinezen al gekleurde eieren. Tijdens de viering van hun lentefeest maakten ze drie dagen lang geen vuur. Ze wilden zo de zon de kans geven om de natuur te ontdooien. Rauw vlees kon makkelijk bederven, daarom aten ze gedurende die dagen hardgekookte eieren. (Bronvermelding: 'Nederlandse folklore', dhr. Rasch; 'Van Allerheiligen tot Sint Juttemis', Inez van Eijk. Zie ook rubriek Keukengeheimen op bladzijde 97.) Eieren in de lente Naast alle verhalen over lentefeesten en oude symbolische tradities is er nog een verklaring voor het feit dat we juist met Pasen, in de lente, veel eieren eten. Leggen onze kippen tegenwoordig het hele jaar door eieren, vroeger was dat anders. In de don- kere wintermaanden lag de leg bijna helemaal stil. Brak de lente aan, dan waren er opeens weer volop eieren. Het oudste ei De oudste eieren van Nederland zijn gevonden in een terp in Wonseradeel (Fr.). Het ging hier echter niet om echte eieren: het waren nagemaakte eieren van gebakken klei, gemaakt rond 500 voor Christus. Waarschijnlijk hebben deze eieren te maken met de begrafenisgebruiken van toen: het ei werd gezien als het symbool van wedergeboorte, van nieuw leven. Het oudste beschilderde ei dat we kennen werd gevonden in een graf bij Worms in Duitsland. Dit ei zou stammen uit de vierde eeuw voor Christus. Eieren in de paasboom Een traditie van vroeger is de paasboom: aan een stok wer den vier dwarslatten bevestigd waaraan gekleurde eieren gehangen werden. Die eieren hadden een symbolische betekenis: ze vertegenwoordigden nieuw leven. Nu worden er in de weken voor de paasdagen siertakken van de hazelaar verkocht. Daaraan kunt u vrolijk gekleurde eieren hangen, als een soort paasboompje. Een goede oogst Eieren werden ook door de boeren als symbool van vruchtbaarheid gezien. Men geloofde dat het ingraven van een ei in de grond een garantie was voor vrucht baarheid van het land en een goede oogst. Om diezelfde reden werd in de eerste korenschoof vaak een ei gestopt, in de hoop dat ook de volgende oogst goed zou zijn... Huwelijksaanzoek per ei Vroeger werden eieren ook cadeau gegeven. Er zat dan vaak een betekenis achter. Gaf een jongeman een prachtig versierd ei aan zijn geliefde, dan was dat aardige geschenk tevens bedoeld als huwelijksaanzoek! AllerHande 117

Allerhande | 1995 | | pagina 117