Spelletjes van vroeger *^H|RS^Hra Vroeger waren eieren met Pasen niet alleen om te eten, maar ook om speiietjes rnee te Bij het eierrollen ging het er bijvoorbeeld om een kon tollen, of wie het verst kon rollen. Heel populair was ook het eiertikken; een tbt;;' fe «F spelletje voor twee personen met allebei een W ei. Je tikte de eieren tegen elkaar. Bleef je ei heel, dan had je gewonnen. Maar ging je ei y kapot, dan was je het kwijt. De true hierbij was om vooral niet te voorzichtig te zijn. Een ei dat nagenoeg stil werd gehouden als ander sloeg, zou bijna altijd stuk gaan. Bij een ander tik-spelletje tikte men met een S 1 hardgekookt ei tegen het voorhoofd. Wie hard genoeg sloeg deukte het ei in en voelde daar weinig van. Maar wie te voorzichtig sloeg, hield het ei heel en kreeg in ruil daarvoor een flinke bult... Voor het eiergaren (een snelheids/behendigheidsspelletje) moest je met twee personen zijn. Terwijl een speler een heleboel verspreid liggende eieren moest bijeenrapen hapte een ander, zonder de handen te gqbruiken, naar een appel die ronddreef in een teil met water. Bij de ei-en-lepel-race ging het erom om met een ei op een lepel zo snel mogelijk een bepaalde afstand af te leggen, uiteraard zonder dat het ei daarbij van de lepel rolde. Op een schilderij van Pieter Aertsen uit 1557 is te zien hoe het eierdansen in zijn werk ging. Op de vloer werd een cirkel getekend. A! hinkelend moesten een omgekeerde schaal en een ei buiten de cirkel 4ii verplaatst worden, en natuurlijk mocht ook hier het ei niet breken. 'De eierendans' Pieter Aertsen, 1557, bron: Rijksmuseum Amsterdam De mythc van de paashaas In de vroege ochtend van eerste paasdag worden de eieren verstopt... door de paas haas! Volgens de overlevering is die haas een heel bijzonder dier: hij heeft een gou- den vacht en is bovendien onzicht- t A baar. Dat die haas ook zelf de eieren yjfcfz zou leggen, zoals vroeger wel werd verteld, is te verklaren uit het feit dat vogels soms een verlaten haze- leger gebruiken als nest. Hun eieren werden gezien als 'haze- eieren'. i&ffafl Stille kerkklokken In het zuiden van Nederland zorgde niet de paashaas voor de ver- stopte eieren, maar waren het de kerkklokken. Vanaf de donderdag voor Pasen, Witte Donderdag, luidden de klokken niet meer tot de ochtend van Pasen. Volgens het verhaal reis- den de kerkklokken in die dagen naar Rome om daar gezegend te worden. Als ze weer terug- kwamen waren ze volgestopt met eieren, die ze in de tuinen achterlieten.

Allerhande | 1995 | | pagina 116