Sambal manis Sambal tjampoer Tjampoer betekent mix. Dit is een oelek waaraan naast garna- lenextract trassie), verse stukjes ui, bieslook en knof- loolc zijn toegevoegd. Een voile, rijke en pittige sambal die door de toevoeging van trassie dat typische Indonesische smaakje heeft. Heerlijk bij de oosterse maal- tijd, maar ook in (pasta)- sauzen, marinades en vlees- gerechten. Bruine soorten sambal Sambal badjak Badjak bete kent zeerovers-sambal en bestaat uit gebakken Spaanse pepers, romige kokos, kemirienoten, zout en een heerlijke kruidenme- lange. Sambal badjak heeft een milde maar voile, kruidi- ge smaak. Het smaakt naast de oosterse maaltijd ook prima bij vleesgerechten, in jus en sauzen. Sambal manis Manis bete kent zoet. Aan deze sambal wordt tijdens het bakken sui- ker toegevoegd. Dit maakt de sambal tot de mildste in zijn soort. Verder bevat sambal manis naast Spaanse pepers ook nog uien, laos (gember- achtig van smaak) en trassie. Lekker bij groente, maar ook bij snacks, op (pinda)kaas, groente en door een omelet. Sambal brandal Brandal betekent deugniet. Deze sambal bevat Spaanse pe pers, uien, kemirienoten, trassie, kruiden en zout en is de heetste van de gebakken sambals, hetgeen te danken is aan de pittige kruiden. Een smaak die goed van pas komt in oosterse sauzen en bij de barbecue, gourmet en fondue. Kruidige sambalsauzen Voor degenen die wel van de kruiderij houden maar niet tegen brandende pepers kun- nen, zijn er de wat mildere sambalsauzen op de markt gebracht. Het zijn kant en klare sauzen op basis van Spaanse pepers en authen- tieke oosterse kruiden. De sauzen zijn zachter dan sam bal en pittiger dan gewone kant en klare sauzen. Dit zijn ze: Roedjak fruitig) sambal- saus met stukjes fruit; de mildste van de vier. Pangang geroosterd) sam- balsaus met tomaat en ooster se kruiden. Ketjap soja) sambalsaus met pittige kruiden en ketjap. Hot heet) sambalsaus met stukjes ui en knoflook; de heetste van de vier. Binnenbrandje? Teveel sambal gegeten? Een 'binnenbrandje' kunt u het beste blussen door een eet- lepel suiker of een suiker- klontje in de mond te laten smelten. Mocht u een gerecht te heet hebben gemaakt, dan maakt u het wat zachter door wat suiker of basterdsuiker toe te voegen. Lang houdbaar Als u het sambalpotje goed afsluit en op een koele, don- kere plaats wegzet is het vele maanden tot een jaar houd baar. Sambal is nog langer houdbaar als u er voor het wegzetten wat olie op doet. Soorten sambal Aantal calorieen per afgestreken theelepel 1,5 9,5 8,0 4,5 8,0 7,0 1,5 13,0 Conimex natriumarme sambal oelek1,5 Conimex sambal oelek Conimex sambal manis Conimex sambal brandal Conimex sambal tjampoer Go-Tan sambal badjak Go-Tan sambal trassi Inproba sambal oelek Koningsvogel sambal badjak Dit sluit de sambal lucht- dicht af en gaat uitdrogen tegen. EXOTISCH TINTfE Door aan soep of het braad- vocht van vlees een mespunt- je sambal toe te voegen, geeft u dit gerecht een exotisch tintje. M.M.V.: XENOS (POTJE EN SCHMLTJES), AMSTERDAM, 020-6222576; ANDERE ACCESSOIRES UIT EIGEN BEZIT

Allerhande | 1995 | | pagina 43