Wordt Niet Altijd Even Heet Gegeten I Sambal is in veel soor- ten verkrijgbaar. Zo zijn er pittige, gekruide en zoete sambals. En zelfs milde sambalsauzen. AllerHande vertelt u er meer over. WEET WAT U EET Sambal oelek AllerHande Sambal ederland dankt haar bekendheid met sambal voor- al aan de Indo- nesische invloeden. Maar de gewoonte om gepeperd voed- sel te eten, reikt veel verder. Zo zijn in de meeste tropi- sche landen gerechten zon- der Spaanse pepers nauwe- lijks denkbaar. Waar dit oude gebruik precies van- daan komt, is niet helemaal duidelijk. Een plausibele ver- klaring zou het bevorderen van transpiratie kunnen zijn. Want transpiratie geeft het lichaam verkoeling. De oosterse huisvrouw koopt dagelijks verse lomboks Indonesisch voor Spaanse pepers) op de pasar markt). De soorten sambal die zij hiervan maakt, lopen uiteen van mild tot zeer pit- tig. A1 naar gelang de gerech ten die ze er mee maakt. Het verschil tussen RODE EN BRUINE SAMBAL In grote lijnen zijn er twee soorten sambal: de rode, ongebakken sambal en de bruine, gebakken sambal. Rode sambal wordt direct in gerechten verwerkt. Bruine sambal wordt meestal bij de gerechten opgediend. Dit gaat op dezelfde manier zoals wij mosterd in de wes- terse keuken serveren. Door een theelepel ervan op de rand van het bord te schep- pen, kan ieder de sambal naar eigen smaak gebruiken. Gebakken sambal is minder scherp maar wel 'warmer' van smaak dan de ongebak ken soort. Rode soorten sambal Sambal oelek Sambal bete- kent gemalen Spaanse peper en oelek fijnstampen. Het is verreweg de heetste en meest gegeten sambal ter wereld. Het bestaat uit gema len verse Spaanse pepers eri zout. 42

Allerhande | 1995 | | pagina 42