KEUKEN eneimen j&> Fijn gesneden Grapefruits: licht en fruitig Tip Tip WELK SERVIES IN DE MAGNETRON? EEN RUBRIEK VOI. IDEEEN EN T® VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. Grapefruits bevatten weinig calorieen (gemiddeld 75 calo- rieen per stuk) en veel vitamine C, en passen daarom uitste- kend in een licht menu. Grapefruits kunnen, alhankelijk van de soort, geelwit of rozerood vruchtvlees hebben. Rode grapefruits zijn wat zoeter dan de witte, die licht bitter van smaak zijn. Will u grapefruits 'uil het vuistje' eten, dan kunt u de vrucht overdwars doormidden snijden, 't vrucht vlees tussen de vliesjes lossnijden en de partjes eruit lepelen. Bij winkels voor huishoudelijke artikelen zijn hiervoor spe- ciale grapefruitmesjes verkrijgbaar (prijs vanaf/ 3,95). Wilt u de partjes heel laten, dan kunt u de vrucht zo dik schillen dat ook het wit van de schil verwijderd wordt. Daarna kunt u de partjes voorzichtig tussen de vliesjes lossnijden. Een knolselderij maakt u mak- kelijk schoon door de knolsel derij in plakken te snijden, de plakken te schillen en deze vervolgens in blokjes of reep- jes te snijden. Besprenkel de knolselderij met citroensap om verkleuren te voorkomen. Hoewel de microgolven in de magnetron alleen het voedsel zelfverwarmen, wordt de warrnte via het voedsel overgedragen op de schaal. Serviesgoed dat gebruikt wordt in de magnetron moet daarom een temperatuur van 160 tot 180 "C kun nen verdragen. Ovenvast serviesgoed is geschikt voor de magnetron, mits er geen gouden of zilveren versieringen op zitten. De microgolven concentreren zich namelijk op metaalhoudende delen waardoor het servies kan gaan barsten. Om dezelfde reden kunt u ovenvast aar- dewerk met een blauw decor alleen gebruiken als de fabrikant er de aandui- ding 'magnetronbestendig' aan gegeven heeft, aangezien met name bij wat ouder aardewerk metaalhoudende blauwe verf stoffen gebruikt kunnen zijn. Ovenvaste schalen van glas of glaskeramiek zijn uitermate geschikt voor de magnetron. Serviesgoed dat u in de combinatie-mag- netron wilt gebruiken moet zowel mag netronbestendig als ovenvast zijn. Groenten voor bij- voorbeeld een soep of salade, zoals wor- lel, prei en knolsel derij, kunt u in luci- ferdunne reepjes van gelijke lengte ('julienne') snijden. Het in blokjes van gelijke grootte snij den van groenten wordt 'brunoise' snij den genoemd. Deze groenteblokjes kunt u gebruiken voor soepen, sauzen of als vulling voor hartige taarten. Met wat handigheid kunt u aardappels en stevige groenten zoals wortel, knolsel derij of courgette ook 'tourneren'. Hiervoor snijdt u de groenten eerst in stukjes van gelijke grootte. Vervolgens snijdt u de stukjes bij in een mooie vorm (bijvoor- beeld rond of ovaal). Het voordeel van dit fijne snijwerk is, behalve het fraaie effect, dat de groen ten gelijktijdig gaar worden. Julienne Brunoise Tourneren Als u zuurkool wat te zuur van smaak vindt, kunt u deze voor het koken in een zeef onder koud stromend water afspoelen. Hiermee verdwijnt echter wef een deel van de vitamines. U kunt de zure smaak ook verminderen door stukjes fruit of rozijnen met de zuurkool mee te laten stoven. AlierHande 49

Allerhande | 1995 | | pagina 49