Het Meest Favoriete Snoepgoed Er is geen land waar zoveel drop wordt gege- ten als in Nederland. Per jaar verorberen we met z'n alien 31.000 ton drop. En daarmee is drop het populairste snoepgoed van Nederland. Drop AllerHande Document Waarom drop juist in Neder land zo in trek is weet nie- mand. Als je buitenlanders een dropje geeft, trekken ze vaak een vies gezicht. Nou ja, niet elke buitenlander, want ook in Scandinavie eten ze drop. Gek, dat juist in noor- delijke streken veel drop wordt gegeten, terwijl de belangrijkste ingredienten voor drop, zoethout en Arabisch gom, uit meer zui- delijlce streken komen. DE POPULAIRSTE DROPJES Een echte drop top vijf is moeilijk te geven. Elk jaar komen er weer nieuwe soorten bij. Populaire nieuwe dropjes zijn bijvoorbeeid heksenhylen, schoolkrijtjes en dropharingen. Andere soorten verdwijnen na een paar jaar weer naar de achtergrond. Maar er zijn ook dropjes die blijven: katjesdrop, honingdrop, muntdrop, boerderijdrop en kokindjes. Zoethout is VERANTWOORDELIJK VOOR DE TYPISCHE DROPSMAAK Zoethout, of eigenlijk de stof 'glycyrrhizine' die in het zoethout zit, is verantwoor- delijk voor de typische drop- smaak. Deze stof is vijftig keer zoeter dan suilcer. De zoethoutstruik groeit in sub- tropische streken, 't liefst op vochtige rivierbeddingen. Bij voorbeeid in Spanje, Grieken- land, Turkije, Iran, Irak, de Kaukasus, Syrie en China. In de maand oktober worden de wortels voorzichtig uitgegra- ven en in de zon gedroogd. Daarna worden ze in de fabriek in stukken gesneden, gerafeld en met water tot pulp vermalen. Deze pulp wordt gefilterd, ingedikt en in grote blokken gegoten: de 'blokdrop'; het hoofdbe- standdeel van drop. Arabisch gom vaak VERVANGEN DOOR ZETMEEL Arabisch gom is een soort hars uit Acaciabomen. Deze bomen groeien in Soedan, de stroomgebieden van de Nijl en in Senegal. Het Arabisch gom geeft drop zijn typisch veerkrachtige karakter. Tegenwoordig wordt Ara bisch gom vaak vervangen door gemodificeerd zetmeel, omdat dat veel goedkoper is en aan de smaak niets afdoet. Toch zijn dropjes waarin Arabisch gom verwerkt is, beter van kwaliteit. Ze heb- ben meer 'beet' en daardoor ook een andere smaakbele- ving. Een dropje op basis van Arabisch gom blijft langer in de mond en plalct niet aan tanden en kiezen. Dropdeeg In de dropfabriek wordt eerst in grote ketels water, suiker, Arabisch gom of zetmeel en eventueel gelatine door el- kaar gemengd en kort verhit tot 135 "C. Hierdoor lcrijgt WERKT DROP BLOEDDRUKVERHOGEND? Wie dagelijks en dan gedurende een langere periode achtereen grote hoeveelheden drop eet, heeft kans dat hij of zij hierdoor een ver- hoogde bloeddruk krijgt. Overigens is niet het zout de boosdoener. Er wordt alleen salmiak- zout gebruikt en dat heeft geen invloed op de bloeddruk. Het is de zoethoutstof glycyrrhi zine zelf die bloeddrukverhogend werkt. Dus ook zoete drop heeft hetzelfde effect. drop later zijn zachte stevig- heid. Dit mengsel wordt afgekoeld tot een kleverig 'deeg'. Aan dit deeg worden de overige ingredienten toe- gevoegd. Ten eerste natuur- lijk 'blokdrop' voor de echte dropsmaalc. Daarnaast wordt er salmiakzout voor een zoute smaak toegevoegd; aan AllerHande 43

Allerhande | 1995 | | pagina 43