mm HI -j.*1- Minder calorieen dan u denkt <V= ••Pw'jnenburg ontbijtkoek Bussink's coekies overigens nog steeds kant- koek, maar dat is dan puur uit nostalgie. Koek in soorten en MATEN Na het afkoelen gaat de koek naar de snijafdeling. Som- mige koeken worden daarna nog in plakjes gesneden, zodat u voor bij de koffie en thee, of als tussendoortje, mooie gelijke sneetjes hebt. Het snijden gebeurt ook wel in de lengte of zelfs in biok- jes. Daarna wordt de koek verpakt, voorzien van een 'ten minste houdbaar tot' datum en klaar gemaakt voor verzending. Thuis kunt u de koek het best bewaren in een goed afgesloten trommel of blik. Koek die misschien wat droog is geworden wordt weer zacht als u er in de trommel een stukje vers brood bij legt. Omdat ontbijtkoek zonder vet wordt gebakken, bevat dit produkt veel minder calorieen dan de meeste mensen denken. We hebben van een aantal bij AH verkrijgbare soorten de calorieen voor u op een rijtje gezet. Soort ontbijtkoek calorieen per snee 20 g) Zonnatura vruchtenkoek 50 Wieger Ketellapper lekkerbekjes kruidkoek 55 Wieger Ketellapper vierspan met rozijnen 55 AH Kandijkoek 60 AH Oude wijvenkoek 60 AH Volkoren ontbijtkoek 60 Klinkhamer gemberkoek 60 Peijnenburg honing-caramelkoek 60 Peijnenburg ontbijtkoek 60 Tjeerd Visser Groningerkoek 60 Barkhuis Queen's Quality chocolade-notenkoek 65 Bussink's coekies 70 *af S erbij. De koekbakkers zijn nog lang niet uitgedacht over nieuwe variaties op het oude thema. Hoe wordt ontbijtkoek GEMAAKT? De basisingredienten van ontbijtkoek zijn 50% rogge- bloem en zoetmakende be- standdelen, bijvoorbeeld sui- ker, kandij of glucosestroop. Soms wordt een deel van de stroop vervangen door honing. De stroop wordt aan de kook gebracht, de rogge- bloem toegevoegd en het geheel wordt gemengd. Het deeg krijgt twee dagen rust en wordt dan opnieuw door- gewerkt. Dan worden bij de andere soorten ook de diver se vullingen toegevoegd, be- staande uit specerijen, gem- ber, vruchten, noten, sucade en/of kandijklontjes. Bij een van de soorten gaat er zelfs chocolade door! Grote bakblikken Wat de koeken van toen en nu gemeen hebben is het ontbreken van vet. Voor een bakkersprodukt is dat een unieke eigenschap! Ook verbazingwekkend in de koekbakkerijen zijn de af- metingen van de bakblikken. Ze zijn in hun omvang te ver- gelijken met eenpersoons- matrassen. De koek wordt gebakken in een tunneloven, waar het bakblik langzaam doorheen schuift. Zo'n tunneloven varieert in lengte van 10 tot wel 50 meter. Kantkoek Als de koek klaar is worden de randen eraf gesneden. De kanten worden weer door het nieuwe deeg gemengd en opnieuw meegebakken. Hierdoor krijgt de koek een heel specifieke smaak. Kwali- teit en smaak van de koek zijn duidelijk beter als de afgesneden kanten in het deeg verwerkt worden. Vroeger werden de randen ook verkocht als 'kantkoek'. Sommige bakkers verkopen AH Kandijkoek

Allerhande | 1995 | | pagina 37