M Een Vrucht met Ongekende Mogelijkheden 4 De avocado wordt steeds populairder. En niet voor niets, want met deze subtropische vrucht kunt u allerlei kanten op: van salade tot soep, van saus tot snack! iljoenen jaren gele- den aten dinosaurus- sen waarschijnlijk al avocado's! Fossielen die ge- vonden zijn wijzen tenmin- ste sterk in die richting... Wat we zelcer weten is dat de avocadoboom al minstens vele duizenden jaren oud is. In Mexico bijvoorbeeld zijn tienduizend jaar oude avo- cadopitten gevonden. In Centraal Amerika (vooral in Mexico, Peru en Venezuela) is men in de dertiende eeuw begonnen om avocado's te kweken. De Spanjaarden namen de avocado omstreeks 1600 mee naar Europa. In onze streken is de avocado lang een exclusieve delica- tesse gebleven, maar tegen- woordig is deze vrucht bij een steeds groter wordende groep mensen geliefd. Uit Afrika en Israel Nog steeds is Mexico een van de grootste avocadoprodu- centen. Ook in de Verenigde Staten, West-Indie, Australie, Zuid-Afrilca en Israel worden volop avocado's gekweekt. De vruchten groeien aan hoge bomen. De avocado's die nu bij AH in de winkel liggen komen uit Israel. In de zomer worden ze uit Afrikaanse landen ge'importeerd. Verschillende soorten Er zijn heel wat soorten avo cado's die allemaal een ver- schillend oogstseizoen heb- ben. De Ettinger (verkrijg- baar van September tot december) is middelgroot en peervormig met een middel- groene en dunne schil. De Fuerte (verkrijgbaar van oktober tot februari) is wat kleiner en heeft een gespik- kelde schil. De Nabal (ver krijgbaar van februari tot april) is rond van vorm en heeft een donkergroene schil met een rode gloed. De Hass (verkrijgbaar van februari tot mei) is makkelijk te herken- nen aan zijn donkerpaarse, bobbelige schil. Wanneer zijn ze rijp? Als de avocado's in Neder- land aankomen zijn ze nog onrijp en hard. Om het rij- pingsproces te versnellen slaat AH ze enkele dagen op in een 'bananencel': een ruimte die verwarmd is, waardoor de avocado's snel- ler rijpen. Als ze in de winkel liggen zijn de vruchten nog net niet rijp, maar als u ze koopt en een of twee dagen op kamertemperatuur be- waart zijn ze precies goed om te eten. Het vruchtvlees is dan boterzacht en heeft een romige, nootachtige smaak. Een rijpe avocado voelt zacht aan onder de schil. Als u zachtjes op de schil drukt zal die meegeven. Knijp nooit hard in een avocado, want dan beschadigt u het tere vruchtvlees. Om een avocado Avocado Ettinger Fuerte 18 AllerHande

Allerhande | 1995 | | pagina 18