Geurig en Fruitig: Kieze A Verr Negen LIJKE Soorten WWlJN Een goed glas witte wijn is heerlijk als aperitief, maar kan Les Hautevignes 1993, Sancerre ook een mooie begeleider zijn van vele voor- en hoofdgerechten. AH selec- teerde voor u negen uitstekende witte kerstwijnen. Pinot Blanc 1993, Medaille d'Or, Baron de Hoen, Alsace Chateau Vieux Saint-Martin 1993, Bordeaux Sauvignon lekkerste kerstwijnen Chablis 1993 Oesterwater, zo wordt Chablis dikwijls omschre- ven. Maar deze droge witte wijn smaakt natruurlijk ook bij garnalen, schol, zalm of ander smakelijks uit de zee. Naast sappigheid en fruit proef je in de Chablis van 1993 ook een koele ffisheid. Die is te Diep in Frankrijk, zo'n 200 kilometer ten zuiden van Parijs, ligt het beroemdste wijngebied van de Loirevallei, Sancerre. Het werd genoemd naar een charmant oud vestingstadje. De enige druif voor witte Sancerre is de sauvignon blanc. Die groeit er op gronden met tufsteen, kiezel, mergel en vuursteen, wat de wijn zijn speciale karakter geeft. Les Hautevignes 1993 is een knisperend-droge Sancerre met een verleidelijk, typerend aroma van kruis- bes en cassis: een perfecte partner voor uiteenlopende visgerechten. Schenktem- peratuur: ca. 10 a 12 "C. Prijs van 12,95 voor 9,95."' -2L dfe danken aan de bijzondere bodem van het Chablisgebied. Deze bestaat uit een dikke kalklaag gevormd door miljarden fossie- len van schelpdieren. En het won- derlijke is dat dit voor- namelijk kleine oesters zijn. Over toeval ge- sproken! Schenk- temperatuur: ca. 10 a 12 "C. Prijs van 14,95 voor/ 9,95.* V1N DAISACE In Frankrijk vinden elk jaar heel wat wijnconcour- sen plaats. Een van de meest serieuze is het ran cours van Colmar, waar de Elzasserwijnen streng worden beoordeeld. De eer viel Baron de Hoen ten deel met de Pinot Blanc 1993. Toen we hem proefden, begrepen we waarom. Want de wijn heeft een soepele, zachtfrisse smaakwaarin rijpe vruchten heerlijk gecombineerd worden met een vleugje krui- den. Een trakta- tie bij bijvoor- beeld vis, sala- des en hartige taarten. Schenk- temperatuur: ca. 10 a 12 "C. Prijs van 9,95 voor/ 7,95* Van alle soorten wijn die Bordeaux maakt, zijn de droge witte wijnen de laatste vijfentwintig jaar het meest verbeterd. Dit is te danken aan het toe- passen van moderne technieken en de aanschaf van eigentijdse kelderapparatuur. Als u eens ken- nis wilt maken met zo'n witte Bordeaux-nieuwe-stijl, dan beve- len we onze laatste vondst aan: Chateau Vieux Saint-Martin 1993. Het is een pure Sauvignon met een lichte, verfrissende smaak. Kostelijk als aperitief en bij salades. Schenktem- peratuur: ca. 10 a 12 "C. Prijs 5,95. MUX •mil/ tggH MB* S-V' Zolang de voorraad strekt. AllerHande 117 PlhlOT BLASC

Allerhande | 1994 | | pagina 119